Seriál o základoch varenia – časť 2: zaprávanie
Zaprávanie je také malé kuchárske čarovanie. Niečo, ako keď sa z prehliadanej škaredej študentky vykľuje v posledný deň školy neuveriteľná kráska. Aby sa vám toto kúzlo tiež podarilo, ukážem vám, ako zaprávanie urobiť správne, ako zaprávané jedlo ochutiť, zjemniť a dokončiť. Nakoniec pridám aj dva zaujímavé varianty, ako tradičný postup na zaprávanie vtipne pozmeniť.
Zaprávanie
Poďme si trochu zaspomínať nad jedálnymi lístkami. Čo zaprávané poznáte? Aké zaprávané jedlá sa vám vybavia? Rozhodne tu máme zaprávané držky, však. [Tu doplňte citoslovce podľa vašej citovej náklonnosti k držkám]. Tiež zaprávané kurča. Pomerne obľúbené sú aj zaprávané fazuľky, ružičkový kel, kaleráb či huby. [Opäť môžete zopakovať cvičenie v nájdení správneho slova s patričnou zvukomalebnou hĺbkou]. Ďalej tu máme kaldoun, čo sú zaprávané hydinové žalúdky, prípadne ďalšie vnútornosti. Tiež teľacie pliecko. Ale prosím pekne, nie je to príprava cesta na chlieb alebo inú pečenú nádheru.
ZAPRÁVANIE OBSAHUJE TIETO KROKY:
- Najprv hlavnú surovinu uvaríte domäkka v nejakej tekutine.
- Vývar precedíte, surovinu vyberiete, oberiete, rozporcujete a nakrájate na menšie kúsky.
- Vezmete zápražku, scedený vývar ňou zahustíte a dôkladne prevaríte.
- Znovu vezmete cedák a zahustenú omáčku precedíte podľa lege artis. Tým sa zjemní a zachytia sa prípadné hrudky. Koncentrovanému vývaru sa hovorí pekne po francúzsky velouté.
- Hotovú omáčku zjemníte napríklad mliekom, smotanou, žĺtkom, maslom alebo ich kombináciou.
- Do hotovej omáčky vrátite nakrájanú hlavnú surovinu.
- Na záver ochutíte bez toho, aby ste omáčku znovu varili.
V podstate je teda zaprávanie také trochu rozšírené a doplnené varenie, o ktorom som písala minule. Lenže tentoraz sa vývar, ktorý pri varení vznikne, nevylieva, ale stane sa neoddeliteľnou súčasťou jedla.
Tento postup sa hodí najmä pre svetlejšie a jemnejšie mäsá, zeleninu a vnútornosti. Výsledok je opäť pomerne jemný rovnako ako pri varení, a tak sa zaprávané jedlá často používajú pri diétnom stravovaní, pretože nedráždia tak veľmi zažívanie.
Toľko pre pochopenie základov.
A aby to varenie nebola taká nuda, ukážem vám, ako tieto základy ďalej rozvinúť a ako sa s nimi pohrať. V duchu hesla ty máš svaly, ja mám čiary, sa môžu začať diať najroztodivnejšie veci.
1. Ochutenie zaprávaných jedál
Síce som napísala, že zaprávaním vzniknú skôr pokrmy chuťovo jemnejšie, ale aj tak sa pri tom môžete dosýtosti vyblázniť. Typickým korením je tu muškátový kvet alebo muškátový oriešok, samozrejme čerstvo mletý, prípadne nastrúhaný. Potom je veľmi intenzívny a treba s ním zachádzať opatrne.
Ruka v ruke s ním chuťovo ide citrónová kôra, opäť čerstvo nastrúhaná. Ako záverečnú bodku možno použiť aj pár kvapiek citrónovej šťavy. Ak ste si to ešte nevšimli, citrónová šťava je veľmi čarovná prísada, ktorá vie často dodať práve to, čo jedlu chýbalo, aby sa stalo úplne dokonalým.
Ak máte radi v jedle korenie, v tomto prípade siahnite skôr po bielom korení, pretože mleté čierne by v inak svetlom jedle mohlo vyzerať ako nežiadúca prímes z predchádzajúceho kuchárskeho vyčíňania v hrnci. Pri varení základnej suroviny pochopiteľne bez obáv pridajte do vývaru bobkový list, nové korenie, celé korenie a/alebo tymián, pričom všetky tieto do vývaru jednoducho patria. Aj tak ich nakoniec vylovíte alebo precedíte.
Staré kuchárske knihy ďalej prisahajú na zeleninu. Kúsok cibule, mrkvy a petržlenu môžete variť rovno s mäsom. Svetlé mäsá bývajú rýchlo hotové a tak sa zelenina nestihne dostať do stavu, keď je z nej už len akási hmota bez chuti. K zaprávaným jedlám sa však skvele hodí predovšetkým karfiol a zeler. Je to jedno, či si ich zvlášť blanšírujete a pridáte do jedla až nakoniec, alebo či z nich uvaríte napríklad pyré a to potom vmiešate do omáčky. S nimi to jednoducho nemôžete pokaziť.
Veľmi zvodnou a v minulosti dosť používanou chuťovou prísadou sú čerstvé huby, ktoré nebudete variť spoločne s hlavnou surovinou, ale očistíte si ich, opečiete na masle a vmiešate ich do jedla až úplne nakoniec.
Ak túžite po závane čerstvých zelených byliniek, potom pochopiteľne najlepšie dopadnete s hladkolistým petržlenom, ktorý nasekáte a pridáte tiež až nakoniec.
A konečne nájdu sa aj recepty, kde sa na záver dochucuje zaprávané jedlo vínom alebo octom.
2. Zahusťovanie zaprávaných jedál
Hoci možno budete namietať, že to nie je z výživového hľadiska úplne v poriadku, ale zápražka je pre zaprávanie jedla zahusťovadlom numero uno. Pre svetlé mäsá a svetlé omáčky potrebujete zápražku úplne bledú, zatiaľ čo pre tmavšie omáčky k tmavšiemu mäsu ju samozrejme vymiešate pekne do hrdzava.
(Ak ste nikdy nerobili zápražku: v malom kastróliku nechajte rozpustiť a speniť 2 vrchovaté lyžice masla. Do bublajúceho tuku odmerajte 2 lyžice múky a ideálne malou metličkou miešajte. Ak nemáte s prípravou zápražky skúsenosti, robte ju radšej na slabšom plameni. Múka spení a zabublá a akonáhle bublanie ustane, svetlá zápražka je na svete. Odstavte a môžete ju použiť podľa postupu v recepte. Ak ju chcete osmažiť viac dotmava tak miešajte, kým nedosiahnete požadovaný odtieň. Nebojte sa potom stredne silného žiaru, ak ste pripravení stále miešať a strážiť. Toto množstvo zápražky zahustí niečo medzi 500-750 ml vývaru podľa toho, akú hustú omáčku chcete mať.)
Zahušťovanie zápražkou krok za krokom
- Zahusťujete tak, že do pripravenej zápražky vlejete tretinu vývaru a ideálne metličkou poriadne rozmiešate a prešľaháte, zatiaľ čo celé to spoločne pomerne sprudka zahrievate. Akonáhle vám vznikne hustá kaša, prilejete ďalšiu tretinu vývaru a opäť rozmiešate a prešľaháte, tentoraz už na menej hustú kašu. Nakoniec prilejete zvyšok vývaru, privediete do varu a necháte len veľmi zľahka pobublávat.
- Zápražka by sa s vývarom mala povariť aspoň 20-30 minút. Nevydrží teda bez občasného premiešavania, pretože inak sa múčna zložka začne prichytávať na dno a následne pripaľovať. Ak postavíte kastrólik kúsok mimo platničku tak, aby v ňom var prebiehal akoby z jednej strany, môžete v tom pokojnom, protiľahlom mieste zbierať vznikajúcu penu a nečistoty z povrchu omáčky. Pokiaľ si potrpíte na obzvlášť jemné jedlá, tak uvedený postup rozhodne prispeje k lepšej chuti.
Pri spájaní zápražky a vývaru platí, že jedno by malo byť teplé a druhé studené, pretože potom sa znižuje pravdepodobnosť vzniku hrudiek a hrčiek. Ak máte dobrú metličku, neriešte to a pri prilievaní horúceho vývaru do teplej zápražky proste len zbesilo miešajte. No a dajte si pozor, aby ste sa neobarili, zápražka je horúca, kastrólik tiež a prvá dávka vývaru sa môže začať ihneď po priliatí prudko odparovať. - Prevarenú omáčku preceďte cez sitko. Bez diskusie. Zlepší to chuť a pridá pokoj vašej duši, že vám žiadna hrudka neprekĺzla na tanier.
Ak by som mala postup zahustenia zápražkou zhrnúť tak, aby sa vám to ľahko pamätalo, uvediem to ako pravidlo 3P:
Prešľahať.
Prevariť.
Precediť.
Tak teda so zápražkou navždy 3P a nikdy inak.
3. Zjemňovanie zaprávaných jedál
Toto je fáza, ktorú kolektívne stravovanie veľmi zredukovalo, často dokonca vypustilo. Ono to už v predchádzajúcom kroku vyzerá všetko skoro ako hotové, tak prečo ešte pridávať niečo navyše.
Na zjemňovanie sa používa predovšetkým mlieko alebo smotana a surové žĺtky. Ak si spomínate, tie majú zázračnú schopnosť pri určitej teplote zhustnúť, ale nie sa zraziť.
Pretože presný postup zjemňovania s pomocou žĺtkov sa v súčasnej kuchárskej literatúre (bohužiaľ) ťažko hľadá, pozrite sa na túto krásnu pasáž z kuchárky spolku Domácnosť z roku 1900:
Žĺtky sa rozhabarkujú so studenou vodou, mliekom, vývarom, ako je predpísané. Polievka, omáčka atď. sa odstaví asi na 2-3 sekundy z ohňa, nechá sa vychladnúť, potom sa časť z nej prileje k žĺtkam, rozmieša sa a potom sa za ustavičného miešania vleje do ostatnej tekutiny, ktorá sa však už nesmie variť, iba sa na platni chvíľku zahrieva.
Nebojte sa zjemniť žĺtkom jedlo, pri ktorom v postupe zjemnenie chýba. V takom prípade vezmite na jeden liter omáčky 100 ml smotany (najlepšie na šľahanie) a 1 žĺtok. Namiesto smotany môžete vziať aj mlieko, biele víno, prípadne i studenú vodu alebo studený vývar.
Podobnú krémovitosť, sýtosť a plnosť vie do hotovej omáčky vniesť aj maslo. Potom je postup zjemňovania o niečo jednoduchší.
Na 1 liter omáčky vezmite 2-3 lyžice studeného masla a nakrájajte ho na kocky. Vhoďte ich všetky naraz do horúcej, hotovej a precedenej omáčky a metličkou hneď začnite miešať. Neprestávajte, kým sa všetko maslo bezo zvyšku nerozpustí.
Ak budete dôkladne miešať, z masla sa neoddelí tuk a nevypláva na hladinu, ale stane sa z neho emulzia, súčasť omáčky. Rovnako ako u žĺtkov aj tu platí, že omáčku už nesmiete variť. V tomto prípade by sa síce maslo nezrazilo, ale došlo by práve k oddeleniu mliečneho tuku.
A ak si myslíte, že k zaprávaniu už nemám čo dodať, mýlite sa. Mali by ste ešte poznať dve mierne obmeny, ktoré z vás razom urobia oveľa lepšiu kuchárku alebo kuchára:
Fricassée (vyslov frikasé)
Do češtiny sa „fricassée“ prekladá ako zaprávané jedlo, ale nie je to tak celkom pravda. Postup na fricassée už totiž trochu hraničí s dusením, o ktorom sa hodlám rozpísať zase nabudúce.
Encyklopédia Larousse opisuje fricassée ako kuracie, teľacie alebo jahňacie mäso dusené vo svetlej, vopred zahustenej omáčke. Fricassée je vznešené a komplikované vo svojej jednoduchosti, hoci si ho niektoré reštaurácie pletú s kuracími rezancami rýchlo opečenými na panvici a povarenými s trochou smotany.
Mäso na fricassée najprv zľahka opečte na troške tuku. Len do svetlej farby, akékoľvek dozlatista je tu nežiadúce. Až potom ho uvarte domäkka. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, dostanete odo mňa dnes recept na kuracie fricassée.
Ako príloha sa k nemu skvelo hodí zelenina à l’anglaise, ktorú už odo mňa dávno viete[LINK]. Tá potom totiž v ústach chrúme, hoci je vlastne mäkká, a rozvinie svoju najprirodzenejšiu, sviežu chuť …
Ingrediencie
- 600 g horných častí kuracích stehien, nevykostených a s kožou (8 ks) - teda nie celé stehná
- 2 lyžice masla
- 1 zarovnaná lyžica hladkej múky
- soľ
- 1 cibuľa
- 100 g smotany na šľahanie (1/2 kelímku)
Postup
- Cibuľu ošúpte a pokrájajte nadrobno. Mäso opláchnite a osušte, nemalo by si so sebou priniesť do kastrólika žiadnu prebytočnú vodu. Jemne ho osoľte zo všetkých strán. Maslo pozvoľna rozohrejte v stredne veľkom hrnci. Akonáhle sa rozpustí a prehreje, vložte do neho mäso kožou dolu, všetko by sa malo vojsť vedľa seba v jednej vrstve, aj keď celkom natesno. Mali by ste pozorovať ľahké penenie a opekanie. Po dvoch až troch minútach by mala byť koža zatiahnutá, avšak stále svetlá a nezafarbená do zlatista.
- Mäso otočte a pokračujte ďalšie dve minúty v pomalom opekaní aj z druhej strany. Je v záujme vašej kuchárske cti, ako aj v záujme budúcej bledej omáčky, aby nedošlo k žiadnemu hnednutiu.
- Mäso na chvíľu vyberte na tanier. Do kastrólika na použitý tuk vhoďte nakrájanú cibuľu a rovnako zvoľna ako mäso ju poduste. Po dvoch minútach a pár premiešaniach by mala byť sklovitá a zmäknutá. Zasypte ju múkou a ešte minútu starostlivo miešajte. Mali by ste vidieť, ako múka spení, ale nemala by stmavnúť. Zalejte 400 ml studenej vody a metličkou vyšľahajte, aby sa cibuľová zápražka rozpustila bez zbytočných hrudiek. Priveďte do varu, osoľte tak, aby vám slanosť budúcej omáčky bola príjemná a povarte tri minúty.
- Do vznikajúcej omáčky vložte mäso kožou hore, zmiernite žiar, priklopte pokrievkou a duste 30 minút. Ku koncu dusenia občas zoberte tuk, ktorý sa začal objavovať na hladine, ide o uvoľnené maslo a tuk z kuracích koží - oboje by kazilo vzhľad hotovej omáčky.
- Akonáhle je mäso mäkké, opäť ho vyberte na tanier a dajte bokom. Z omáčky v kastróliku naposledy - a tentoraz čo najdôkladnejšie - zoberte tuk a omáčku preceďte do iného hrnca. Prilejte smotanu, rozmiešajte a nechajte 5 minút zvoľna povariť, omáčka pritom pôvabne a bezpracne zhustne na úplne sympatickú konzistenciu.
- Z odpočívajúceho mäsa odstráňte všetky kože. Tie už svoju chuť omáčke odovzdali, teraz by už len kazili dojem z hotového jedla. Kým prepečené a chrumkavé hydinové kože sa jesť dajú, dusené by sa v žiadnom prípade nemali objaviť na tanieri. Upravené mäso vráťte späť do omáčky, ktorá sa medzitým už správne prevarila. Podávajte čo najskôr, ako príloha sa hodí predovšetkým dusená ryža, glazované cibuľky a zelenina pripravená na anglický spôsob.
Poznámky, rady, tipy:
Rada: Kuracie frikasé môžete pripraviť aj z celého kurčaťa, ak ho vlastnými silami dokážete rozštvrtiť. Konce krídiel a chrbticu odstráňte a použite napríklad do polievky, inak so štvrťkami postupujte úplne podľa receptu. V poslednom bode, kedy sa z mäkkého mäsa odstráni koža, ešte každý diel mäsa rozdeľte na dva. Každý stravník by potom mal dostať jeden kúsok mäsa z pŕs a jeden zo stehna.
Obrátené dusenie
Druhú obmenu zaprávania, o ktorej sa chcem zmieniť, som nazvala obrátené dusenie. Pre tento postup totiž neexistuje žiadny kuchársky názov, tak snáď mi túto kreativitu prepáčite.
Pri dusenom mäse, ako nabudúce uvidíte, sa na chuti najviac podpíše dôkladný a v pote tváre pripravený zeleninový základ. V prípade obráteného dusenia síce ešte stále, technologicky vzaté, ide o zaprávanie, ale chuťovo sa to už približuje k dusenému mäsu.
Postupujete tak, že pokrájané mäso najprv povaríte, vyberiete a vývar posilníte tým, že ho odparíte asi tak na polovicu. Zjemníte maslom.
Ingrediencie
- 800 g bravčového pliecka
- 600 ml zeleninového vývaru (môžete použiť aj z kvalitnej, bezglutamátovej kocky, ale pripravte si len veľmi slabý vývar, ku koncu varenia sa totiž značne zredukuje a bol by príliš slaný)
- 2 cibule
- 5 čerstvých vetvičiek tymiánu alebo 1/2 lyžičky sušeného
- 50 g masla
- 1 lyžica čerstvo nastrúhaného chrenu
- soľ a korenie
Postup
- Mäso očistite, to znamená zbavte vonkajších blán, šliach a prípadných veľkých tukových kusov. Nakrájajte na kocky o veľkosti vlašského orecha. Vývar zahrejte v stredne veľkom hrnci do varu, pridajte tymián a cibuľu nasekanú nahrubo. Do vývaru nakoniec vložte mäso, vzhľadom na malé množstvo vývaru by malo byť sotva ponorené. Nechajte zakryté pokrievkou pomaly variť hodinu až hodinu a pol, kým nezmäkne.
- Vývar prelejte cez sitko do menšieho hrnca. Mäso zatiaľ uchovajte v teple, stačí niekde pod pokrievkou. Precedený vývar varte prudko asi päť až desať minút, až kým sa tekutina neodparí na polovicu alebo dokonca na tretinu. Vzniknutá šťava by síce mala byť skôr redšia, ale napriek tomu nie vodová, a mala by mať príjemnú a nie mdlú chuť. V tejto fáze šťavu odstavte, pridajte naraz všetko maslo nakrájané na menšie kocky a metličkou intenzívne miešajte, kým sa maslo rozpustí a omáčka je smotanovo jemná.
- Na záver dochuťte čerstvo nastrúhaným chrenom, prípadne soľou a korením. Chuť môžete ďalej posilniť trochou dijonskej alebo plnotučnej horčice. Mäso s cibuľou vráťte do omáčky, ale odstráňte vyvarené stonky tymiánu, ak ste použili čerstvý. Na tanieri ozdobte zelenou petržlenovou vňaťou alebo novou, čerstvou vetvičkou tymiánu. Podávajte so zemiakmi v niektorej z ich mnohých podôb, od varených po pečené alebo vyprážané.
Týmto by som tému zaprávaných jedál s dovolením uzavrela. Uf. To som sa zase rozpísala 🙂
Na záver tu odo mňa máte ešte posledný recept, najklasickejšie zaprávané jedlo vôbec.
Kaldoun, jednoduché zaprávané drobky, je jedna z najjednoduchších ciest ako do kuchyne vniesť trochu vzrušenia z vnútorností. Tentoraz sú to totiž vnútornosti malé, ktoré nikoho príliš nedesia, totiž hydinové, napríklad kuracie, kačacie alebo husacie.
Ingrediencie
- 600 g kačacích (alebo iných hydinových) žalúdkov
- 1 zarovnaná lyžička soli
- 2 lyžice masla
- 1 zarovnaná lyžica hladkej múky
- muškátový kvet
- 1 žĺtok
- 100 ml smotany na vareni
Postup
- Žalúdky dôkladne prepláchnite v studenej vode hlavne kvôli prípadným zbytkom nečistôt. Odkvapkané ich vložte do kastróla, pridajte jednu lyžicu masla a zalejte takým množstvom vody, aby boli len tesne ponorené - teda približne pol litra. Osoľte, nezakrývajte pokrievkou (to kvôli ťažkým vôňam, ktoré by sa mali odparovať preč z hrnca, z jedla aj z kuchyne) a priveďte do mierneho varu. Podľa druhu vnútorností varte 90-120 minút, kým mäso nezmäkne. Vyvarenú vodu dolievajte, aby bolo mäso stále ponorené.
- Žalúdky vyberte dierovanou lyžicou do malého kastrólika, podlejte ich pár lyžicami vody, v ktorej sa varili, zakryte ich pokrievkou a nechajte stáť v teple, napríklad na celkom vlažnej alebo chladnúcej platničke. Zvyšný vývar nechajte 5 minút odstáť, aby sa na dne usadili nečistoty a zrazené bielkoviny z varenia.
- Medzitým v treťom kastróliku rozpustite zvyšnú lyžicu masla a akonáhle začne peniť, prisypte múku. Miešajte asi minútu na miernejšom ohni, kým múka nezačne peniť. Mala by v každom prípade zostať svetlá, bez zmeny farby, pretože každé zaprávané jedlo má bledú omáčku, tmavšia zápražka tam nepatrí.
- Zápražku zalejte čírou časťou odstáteho vývaru; najlepšie je, keď si vývar stihnete precediť cez jemné sitko a pritom spodnú vrstvu s nečistotami ponecháte v pôvodnom kastróliku. Dôkladne rozmiešajte metličkou, aby v omáčke nezostali hrudky zo zápražky a priveďte do miernemu varu. Ochuťte malou štipkou muškátového kvetu, ktorý - ak je čerstvo namletý či nastrúhaný - je veľmi aromatický. Varte 15-20 minút, tým sa podstatne a k lepšiemu zmení chuť a povaha zápražky.
- Kým sa omáčka prevarí, očistite varené žalúdky s pomocou malého nožíka od všetkých glejovitých a tuhých častí, malo by vám zostať len čisté, prakticky chudé mäso. Ak sú očistené žalúdky väčšie, môžete ich nakrájať na menšie kúsky. Aby neoschli a nevychladli, vráťte ich späť do odobratého vývaru.
- Na záver rozšľahajte žĺtok so smotanou a 2 lyžicami horúcej omáčky. Vlejte do zvyšku mierne teplej omáčky, chvílu miešajte, ale už nevarte. Vďaka prítomnosti zápražky by sa žĺtok teplom už nemal zraziť. Takto zjemnená omáčka už potrebuje len šetrné zaobchádzanie a pokiaľ možno žiadne ďalšie zbytočné varenie.
- Uvarené, očistené a odkvapkané žalúdky rozdeľte na taniere, prelejete omáčkou a podávajte s uvareným rozobraným karfiolom, prípadne v sezóne so špargľou. Ako ďalšia príloha sa hodí dusená ryža, varené cestoviny a zelená petržlenová vňať.
PS. Rovnako ako inokedy nezabudnite mi tu nechať svoj milý komentár. Napríklad len o tom, že ste dočítali dnešný článok až sem. Prípadne mi napíšte, čo pre vás doteraz znamenalo zaprávanie a ako sa na to pozeráte po prečítaní článku. Pustíte sa do niečoho?
PPS. Viete o niekom, kto potrebuje vysvetliť úplné základy varenia a hodil by sa mu tento seriál? Klik na zdieľacie tlačidlo nižšie, nech mu rýchlo pomôžete.
Pridaj komentár