Seriál o základoch varenia – časť 1: varenie
Niekedy je potrebné vrátiť sa až k úplnej podstate varenia.
A pretože toto sú stránky, ktoré majú slúžiť hlavne tým, ktorí cítia ľahkú neistotu a bojazlivosť akonáhle sa ocitnú na prahu vlastnej kuchyne, rozhodla som sa, že pripravím seriál, ktorý postupne vysvetlí všetkých päť a pol druhov tepelných úprav, ktoré existujú.
Dnes začnem tým úplne najjednoduchším, ale aj tak veľmi inšpiratívnym druhom tepelnej úpravy. Tým pochopiteľne je:
Varenie
Poďme sa najprv zjednotiť v názvosloví.
Keď sa niečo varí, znamená to, že sa to tepelne upravuje vo väčšom množstve tekutiny, ktorá sa nakoniec nespotrebuje do výsledného pokrmu. Obyčajne sa jednoducho vyleje, v tom lepšom prípade je z nej vývar, ktorý zlepší chuť niekedy inokedy a niekde inde.
Môžete napríklad variť hovädzie rebro do polievky, môžete variť cestoviny na šalát, môžete variť zelené fazuľkové struky, ktoré potom prídu do omáčky, môžete variť vajíčka natvrdo do nátierky, ale rovnako tak môžete variť králičie stehno v olivovom oleji alebo zemiaky v mlieku, aby mali lepšiu chuť.
Varenie teda znamená, že surovina je ponorená do tekutiny dostatočne dlhú dobu pri dostatočne vysokej teplote. Potom sa vyberie a zje.
Ak by ste sa však chceli opýtať, aká presne musí byť teplota vysoká a doba dlhá, dostaneme sa do miest, kde začína byť s varením tá správna kuchárska zábava.
Kým z fyzikálneho hľadiska vrie voda pri normálnom atmosferickom tlaku pri dosiahnutí 100 °C a tým je všetko dané, z kuchárskeho hľadiska sa suroviny začínajú variť už pri oveľa nižších teplotách. Rozhodujúci je okamih, kedy sa znehodnocujú (určite ste počuli slovo denaturujú) bielkoviny. Tie sa zložitými reakciami menia a stávajú sa pre človeka ľahšie stráviteľnými.
A to sa začína diať už pri teplote okolo 70 stupňov.
Poširovanie
Znamená to, že variť môžete aj bez viditeľných prejavov varu. Teda pozvoľna, pri nižších teplotách. Ukázalo sa, že to veľmi prospieva chudému, bielemu jemnému mäsu, ako je kuracie alebo rybie. Nestihne sa totiž tak rýchlo vysušiť. Aby táto tepelná úprava mala svoj vlastný názov, hovorí sa jej poširovanie. Rozumejte pod tým pozvoľné varenie pri nižších teplotách ako je 100 stupňov.
Intenzívny var
Akonáhle sa teplota v hrnci zvyšuje a približuje sa ku 100 stupňom, začne aj tekutina viditeľne vrieť, vypúšťať bubliny a paru, a to tým intezívnejšie, čím bližšie je k bodu varu. Takýto efektný var plný bublín sa hodí na varenie cestovín a zeleniny.
Varenie pod tlakom
Tým to však ešte zďaleka nekončí. Vodu môžete prinútiť, aby varila ešte pri vyššej teplote ako je 100 stupňov. Nedá sa tak urobiť pri normálnom tlaku, musíte ju najprv zavrieť do tlakového hrnca. Ten udrží vďaka vznikajúcej pare tlak podstatne vyšší. Voda začne vrieť neskôr, tým pádom dosiahne vyššiu teplotu a suroviny sa v nej preto uvaria rýchlejšie.
Keďže som sa tlakového hrnca dobrovoľne vzdala, pretože mi nerobila dobre predstava prípadnej poruchy bezpečnostného ventilu, nebudem vám v tomto smere žiadnou oporou ani inšpiráciou. Každopádne takto môžete variť predovšetkým suroviny, ktoré potrebujú pomerne dlhú dobu, kým zmäknú. Trebárs červenú repu alebo to hovädzie rebro do polievky.
Strata chuti
Ďalšia vec, ktorú si ako kuchár musíte uvedomiť, je vplyv varenia na chuť. Ak sa tekutina z varenia nepoužije, znamená to, že všetka chuť, ktorú odoberie surovine, je z jedla preč.
Toto sa využíva pri príprave vývaru, kedy naopak chcete, aby suroviny odovzdali svoju chuť tekutine, pretože o to jediné vám ide. Suroviny vyhodíte alebo dáte psovi, zatiaľ čo vývar si s kuchárskou pýchou uschováte.
V ostatných prípadoch by však tekutina na varenie mala byť sama o sebe dosť ochutená, aby nemala ešte potrebu surovine niečo uberať, a naopak jej radšej odovzdala časť svojej chuti, hoci by to bola samotná slanosť.
Iný spôsob, ako trošku eliminovať stratu chuti, je varenie v pare. Tu nedochádza k takému intenzívnemu kontaktu varenej suroviny s tekutinou a chuť zostane plnšia. Pochopiteľne akékoľvek dochutenie potom musíte dohnať až následne, obyčajne prostredníctvom omáčok na namáčanie alebo preliatie.
Ale späť k tradičnému vareniu. Ako kuchár sa teda budete boriť s prichádzajúcou fádnosťou, akonáhle dôjde na varenie vo vode. Ibaže …
… ibaže by sme úvahy posunuli ešte iným smerom.
Konfitovanie
Doteraz som sa zaoberala iba vodou a varenie je pritom aj o iných tekutinách. Variť sa dá v mlieku, vo víne, vo vývare, v aromatických tekutinách ochutených korením, bylinkami alebo ázijskými omáčkami tajomných chutí, v octovej vode, a tiež v tuku. Potom sa tomu zrazu hovorí konfitovanie.
Určite ste počuli o konfitovaných kačacích stehnách alebo o konfitovanom bôčiku. Bežne sa, vzhľadom na dostupnosť a chuť, na konfitovanie používa bravčová masť, kačacie sadlo alebo obyčajný olivový olej. Aby sme sa tu už ale nedostali do spárov vyprážania a nažhavených priemyselných fritéz, konfitovanie sa na rozdiel od toho odohráva pri nižších teplotách, zhruba do 120 stupňov.
Varenie vo vákuu
Kontaktu surovín s okolitou tekutinou možno zamedziť úplne. Stačí, keď surovinu trochu ochutíte, vložíte do pevného vrecka a vákuovo uzavriete. Domáca vákuovačka stojí niekoľko desiatok, profesionálna začína od 1500 EUR.
Surovinu v sáčku potom uložíte do vodného kúpeľa a dôkladne začnete sledovať nielen teplotu, ale aj čas varenia. Prístroj, ktorý toto vie, sa nazýva sous-vide kúpeľ (čítajte su-víd) a obstarávacie náklady sú podobné ako pre vákuovačku.
Prečo by niekto toto robil? Vtip je v tom, že sa takto dá variť v presne kontrolovanom prostredí, niekedy rozhoduje aj presné nastavenie teploty na desatinu stupňa. Zvyčajne sa operuje v rozsahu medzi 60-80 stupňami, kde sa bielkoviny ešte len začínajú denaturovať. Zmyslom je udržať surovinu presne niekde uprostred – síce uvarenú, zdenaturovanú, ale konzistenciou oveľa bližšie surovému stavu. Vzniká tak nesmierne jemné a šťavnaté mäso alebo napríklad gelovite uvarený žĺtok.
Doma to môžete tak trochu napodobniť aj bez príslušných mašiniek, ukážem vám to na príklade v jednom z dnešných receptov.
Blanšírovanie
A konečne ako posledné s varením súvisí aj blanšírovanie, o ktorom som už písala. Pri ňom surovinu uvaríte v dobre osolenej vode na skus, proste tak akurát, a potom ju okamžite, nemilosrdne a bez diskusie schladíte v ľadovej vode. Je jasné, že sa pred podávaním uvarená a schladená surovina musí znovu prehriať, ale potom sa už nevarí a zostane krásne farebná, svieža, hravá a chutná. Viac o praktických stránkach blanšírovania a súvisiacich receptoch nájdete v zmienenom odkaze.
Aké ponaučenie by ste si dnes mali vziať do kuchyne?
- Mali by ste vedieť, že pri varení bojujete o chuť. Ak nie ste diétna sestra a nemáte za úlohu pripraviť varené hovädzie, varenú mrkvu a varené zemiaky, to všetko len málo solené, vždy myslite na to, ako uvarenej surovine na tanieri vdýchnuť trochu chuti. Pomôžu vám hlavne omáčky – svetlé aj tmavé, studené i teplé.
- Ďalej by ste mali vedieť, že variť sa dá nielen s vodou. Skúste sa schválne zamyslieť, čo by ste mohli uvariť bez toho, aby sa to odohralo vo vode.
- A záverom, teraz už viete, že varenie nutne neznamená priviesť tekutinu k bublaniu a odparovaniu. Skúste si pošírovanie a konfitovanie. Ak ste nikdy nič také neochutnali, pripravte sa na to, že budete zaskočení, akú zaujímavú chuť vytvoríte len s minimálnou námahou.
A teraz pár sľúbených ukážok, čo všetko a ako sa dá variť.
Možno sa budete diviť, ale toto je jeden z najpopulárnejších receptov z mojej Kuchárky pre dcéru. Je dosť začiatočnícky, surovinovo a finančne nenáročný a láka predovšetkým predstaviteľky ženského pohlavia, pretože dámy chcú ľahký obed a chcú ho hneď.
Ingrediencie
- 500 g neočistenej brokolice alebo 350-400 g mrazenej
- 1 strúčik cesnaku
- 1 téglik bieleho jogurtu
- 4 stonky čerstvej petržlenovej vňate
- 1 malá čerstvá feferónka (nemusí byť)
- 1 lyžička a 1 štipka soli
Postup
- Ružičky brokolice odkrojte nožom od hrubej časti stonky. Stonku zatiaľ nezahadzujte, aj tá sa hodí na jedenie, len potrebuje viac času na zmäknutie. Preto zdravé časti stonky prekrojte po dĺžke napoly a potom ešte priečnymi rezmi rozkrájajte na centimeter hrubé polmesiačiky.
- Priveďte do varu väčšie množstvo vody, približne 3 litre. Keď sa voda začne variť, osoľte ju jednou vrchovatou lyžičkou soli. Pridajte najprv pokrájané stonky a samotné ich varte tri minúty. Až potom zavarte aj ružičky a pokračujte vo vare ďalšie tri minúty. Ak používate mrazenú zeleninu, merajte čas až od chvíle, kedy voda začala po pridaní brokolice znovu vrieť. Uvarená brokolica by nemala byť surová, ale ani príliš mäkká alebo snáď dokonca kašovitá.
- Kým sa brokolica varí, pripravte si jogurtovú zálievku. Z feferónky odrežte vršok so stopkou a rozkrojte ju po dĺžke. Nožom vyškrabte semienka a bielu časť dužiny a zahoďte ich. Očistenú dužinu nakrájajte na malé kocky. Petržlenovú vňať nasekajte najemno. V menšej miske zmiešajte jogurt s prelisovaným cesnakom, nasekanou petržlenovou vňaťou, feferónkou a štipkou soli.
- Uvarenú brokolicu sceďte a ihneď ju krátko, ale nemilosrdne, prepláchnite pod studenou vodou. Aspoň trošku tak prerušíte jej mäknutie zvyškovým teplom. Rozdeľte na taniere, prelejte ochuteným jogurtom a podávajte teplé. Alebo, ak si chcete zvýšiť úroveň labužníckeho pôžitku, podávajte oboje zvlášť. Brokolicu napichnutú na vidličku potom s rozkošou namáčajte v miske s pikantným jogurtom. Ak sa mojím prístupom chcete nechať inšpirovať úplne so všetkým, niekam sa s brokolicou schovajte a nikoho k jedlu nepozývajte.
Občas môžete naraziť na starý dobrý kuchársky vtip, v ktorom sa človek dbajúci o svoju diétu a obmedzený príjem kalórií, pýta zaslúžilého kuchára, ako má pripraviť kuracie prsia, aby neboli zakaždým suché a tuhé. Na to mu kuchár odpovie: vezmete kocku masla ...
Kocka masla by nedostatok tuku v mäse spoľahlivo vyriešila. Našťastie existuje ešte pár ďalších trikov, ako k ochotnej spolupráci prinútiť totálne chudé, jemné, tuk a chuť nemajúce kuracie prsia. Tentoraz síce tiež budete potrebovať maslo, ale len malý kúsok. Zato spotreba potravinárskej fólie vás najskôr prekvapí, rovnako ako jej netradičné použitie.
Ingrediencie
- 4 kuracie prsia
- 8 plátkov sušených paradajok naložených v oleji
- 8 veľkých bazalkových listov (alebo viac, ak sú malé)
- cca 30 g parmezánu
- 1 lyžica masla
- soľ
Postup
- Kuracie prsia očistite od všetkého viditeľného tuku, zvyškov blán a kostí. Zo spodnej strany odrežte tzv. kuraciu panenku, najkrehkejšiu časť kuracieho mäsa, ktorá drží na zvyšku prsného svalu len za malý kúsok. Do tohto receptu ju nebudete potrebovať, ale keď ju zozbierate zo všetkých štyroch uvedených pŕs, budete mať mäso na malú desiatu na neskôr. Očistené prsia je potrebné kvôli roláde ešte trochu zväčšiť a zjednotiť ich výšku, čo dosiahnete tak, že začnete z boku vyššej strany odkrajovať plátok mäsa, ale nedokrojíte ho až do konca, ale mäso namiesto toho roztvoríte. Tvar mäsa zatiaľ neriešte, ešte sa zmení.
- Odrežte približne 60 cm dlhý kus potravinárskej fólie, na jednu polovicu položte kuracie prso a prehnite cez neho zvyšok fólie. Paličkou na mäso ho cez fóliu rozklepte na dvojnásobnú veľkosť, len buďte opatrní, aby sa pritom nepotrhalo. Obráťte ho aj s fóliou na druhú stranu a opäť rozklepte, tentoraz už o niečo šetrnejšie a opatrnejšie. To isté zopakujte s ostatnými prsiami, zakaždým vezmite nový kus fólie, takže skončíte so štyrmi rozklepanými balíčkami.
- Z parmezánu nakrájajte škrabkou na zemiaky tenké hoblinky. Opäť odrežte kus fólie, tentoraz stačí len 30 cm dlhý. Položte ho pred seba na výšku. Z fólie, kde ste rozklepali mäso, vyberte jeden kus a umiestnite ho tesne k dolnému okraju tiež na výšku. Mäso zľahka osoľte, prípadne okoreňte čerstvo namletým korením. Pozdĺž dolného okraja rozložte dva lístky bazalky, na ne položte dve paradajky a dva malé plátky masla. Štvrtinu parmezánových hobliniek rozložte po celom mäse. S pomocou fólie začnite mäso odspodu rolovať, snažte sa o čo najpevnejšiu roládku a nedovoľte fólii, aby sa vám zamotala medzi vrstvy mäsa, musí zostať voľná. Akonáhle dokončíte rolovanie, jemne preneste balíček mäsa naspäť k sebe a zmotajte ho do fólie. Uchopte bočné prečnievajúce okraje fólie, ako keby ste držali valček na cesto, a úplne rovnako, ako by ste sa pokúsili niečo rozvaľkať, teda s miernym tlakom proti podložke, pohnite niekoľkokrát smerom od seba. Balíček sa tým úplne dokonale utiahne. Podložka musí byť hladká, ľahko priľnavá, na drevenej doske tento trik práve dvakrát nefunguje.
- Priveďte do varu jeden a pol litra vody a osoľte lyžičkou soli. Vypnite platničku a do vriacej vody naraz vložte všetky štyri masové balíčky. Zakryte pokrievkou a nechajte desať minút úplne bez pozornosti. Po desiatich minútach obráťte mäso hornou stranou dole a na chvíľu zapnite platničku, len aby sa voda trochu zahriala; ale nedovoľte jej, aby začala znovu vrieť. Opäť vypnite, zakryte a nechajte ďalších 15 minút. Nevadí, ak utiahnuté konce fólie trochu povolia, nemala by sa ale rozmotať úplne.
- Ak sa chcete na rolády ihneď vrhnúť, zlejte ich, rozmotajte im jeden koniec a vytlačte ich z fólie. Zachytenú tekutinu nepoužívajte, je svetlá a nemá ani príliš peknú konzistenciu. Mäso nakrájajte šikmo na plátky a podávajte s jemnou prílohou alebo so šalátom. Tesne pred servírovaním môžete pokvapkať olivovým olejom.
- Naopak rolády, ktoré si mienite schovať na neskôr, musia byť okamžite, ešte vo fólii, vychladené vo veľmi studenej, ideálne ľadovej vode. Ak nepridáte ľad, aspoň vodu niekoľkokrát počas chladnutia vymeňte. Vychladnuté rolády vybaľte z fólie a uložte v chladničke. Pred podávaním ich zľahka zo všetkých strán opečte na masle, získajú krásnu farbu a posilní sa ich chuť. Nestihnú sa úplne prehriať, takže je možné podávať ich ďalej ako studený predkrm.
Za spotrebu olivového oleja ma síce nepochválite, ale aj tak sa pokúsim pokračovať a presvedčiť vás: olej možno použiť viackrát. V podstate stále dookola. A tak, keď si zamilujete pomalé varenie v tuku čiže konfitovanie, budete kedykoľvek pripravení. Králik nie je jediné mäso, ktoré privíta olivový olej, môžete to tiež niekedy skúsiť s kuracími stehnami alebo bravčovou panenkou. Choďte. Experimentujte. A hlavne mi teraz dôverujte.
Ingrediencie
- 4 králičie stehná
- 6 strúčikov cesnaku
- 50 g slaniny
- soľ
- 1-1,5 litra obyčajného olivového oleja (ak môžete, nakúpte vo veľkoobchode)
Postup
- Slaninu pokrájajte na malé kocky. Cesnak ošúpete a nakrájate na tenké plátky. Slaninu vhoďte do panvice, podlejte dvoma lyžicami vody a zľahka zohrejte. Akonáhle sa začne nafukovať a uvoľňovať tuk, zvýšte žiar platničky a prudko ju opečte dozlatista. Keď dosiahne cieľové sfarbenie, prihoďte k nej cesnak a krátko premiešajte. Obsah panvice vyberte na tanier a nechajte vychladnúť, panvicu zatiaľ neumývajte.
- Rúru predhrejte na 120 stupňov. Pokúste sa slaninovo-cesnakovú zmes dostať dovnútra králičích stehien. Buď si zo spodnej časti narežte malú kapsu, alebo postupujte popri kosti - je to na vás. Čím viac toho dostanete dovnútra, tým lepšie.
- Stehná jemne osoľte a v použitej panvici rozohrejte lyžicu oleja. Mäso na oleji veľmi prudko a z oboch strán dozlatista opečte. Celý obsah panvice vyberte do pekáča a panvicu už môžete zveriť osobe majúcej na starosti umývanie riadu. Mäso zasypte zvyškom cesnakovej slaniny a zalejte takým množstvom oleja, aby bolo ponorené. Čím menší pekáčik budete používať, tým menej oleja do neho budete musieť naliať. Zakryte pokrievkou alebo alobalom a vložte do rúry.
- Králičie stehná konfitujte 2 hodiny. Potom mäso vyberte a olej zlejte, hneď ako sa usadí. Keď budete opatrní, podarí sa vám oddeliť vypečenú šťavu z mäsa, ktorá sa usadila pod olejom. Použite ju ako omáčku na mäso, a to vrátane slaniny a cesnaku, ktoré v nej plávajú, alebo ktoré sa zachytili na site pri zlievaní oleja. Ideálna príloha je krémová polenta, zemiaková kaša alebo zeleninové pyré. Vzhľadom na ochutenie znesie tento králik aj grilovanú alebo opečenú zeleninu, doladenú k dokonalosti čerstvými bylinkami.
- Akonáhle olej vychladne, uchovajte ho v chladničke pre budúce konfitovanie.
Moja kuchárska výzva: Keď budete o varení len čítať a nezačnete hneď v kuchyni niečo skúšať, v podstate vám to nebude veľmi na úžitok. Vyskúšajte niektorý dnešný recept a príďte sa pochváliť s fotkou svojho výtvoru na facebookovú stránku Kuchárka pre dcéru.
PS. Rovnako ako inokedy nezabudnite mi tu nechať svoj milý komentár. Čo pre vás doteraz znamenalo varenie? Ako sa na to pozeráte po prečítaní článku? Pustíte sa do pošírovania alebo konfitovania?
PPS. Viete o niekom, kto potrebuje vysvetliť úplné základy varenia? Klik na zdieľacie tlačidlo nižšie, nech mu rýchlo pomôžete.
Pridaj komentár