Ako na špargľu: recept, ktorý vám šetrí peňaženku
Špargľa dokáže pekne potrápiť, ak neviete, čo od nej čakať a pokiaľ nemáte spoľahlivý recept a zopár rád do života k nemu. Toto som nedávno začula v metre.
Prosím ťa, koľko kíl špargle potrebujem na krémovú polievku? Uvarila som ju z jedného zväzku a boli z toho ani nie dve porcie! Ako je to možné? A tiež som potom pol hodiny dolovala z mixéra všetky tie tuhé vlákna. Nemáš na tú špargľu nejaký iný recept?
Toto bola tretia sťažnosť na špargľu, ktorú som si tento rok vypočula. Takže tu máte odpoveď, ak by vás podobné pocity tiež trápili. Áno, pridám aj dokonalé recepty na špargľu. Dokonca hneď tri, ktoré by ste mali vedieť.
Už nejakú dobu sledujem podivnú tendenciu v príprave krémových polievok v našich domácnostiach. Dalo by sa to popísať asi takto: vziať hromadu zeleniny, povariť s vývarom, priliať smotanu a rozmixovať. V zásade by sa tomu dali vytknúť len dve veci, ale to si nechám na inokedy. Jedného dňa vám skutočne ukážem, ako urobiť krémovú polievku, ktorej recept z vás bude mámiť každý, kto ju ochutná, hoci by bola zelerová, z červenej repy, špenátová alebo inak surovinovo konfliktná. A vy sa budete len smiať, aké je to prosté, lacné a geniálne a ako z nevítanej suroviny urobíte lahôdku. Na moju kuchársku dušu.
Ale prosím pekne, so špargľou sa v polievke musí inak. Nejde len o chuť, ale tiež o váš ponorný mixér a o vašu peňaženku. Len si predstavte, ako kupujete dve kilá špargle, aby ste mali dosť polievky pre vás dvoch a návštevu. Tadiaľto asi cesta nevedie. Takže kadiaľ?
Na krémovú špargľovú polievku bežne spotrebujete nanajvýš štyri výhonky špargle, a to varím šesť porcií. Nie, polievka nie je vodnatá, je výrazná, chutí veľmi špargľovo, neničím s ňou žiadne kuchynské vybavenie a nedostávam nervový kolaps. Aby som vás doviedla k podobnej miere blaženosti, musím sa najprv zmieniť o tom, ako zoženiem špargľu, keď si jej domov donesiem plnú náruč. Vydržte, ono to s tou polievkou súvisí viac, ako by ste možno čakali.
Dokonalý návod na špargľu a ako prídavok tri ďalšie recepty
Lúpanie je činnosť, ktorú si so špargľou v kuchyni musíte spojiť automaticky a pokiaľ možno ešte v deň nákupu, aj keby ste mali iné plány na večeru. Biela špargľa vyžaduje nemilosrdnú prácu so škrabkou, inak budete bojovať s dlhými vláknami, ktoré je takmer nemožné prerezať alebo rozhrýsť. To je jeden z dôvodov, prečo si pri mixovaní omotáte nôž mixéra tuhými vláknami. Zle ste škrabali, hoci ste mali pocit, že už to stačí. Preto platí, že čím silnejšie výhonky, tým lepšie – z tenkých vám toho totiž na varenie moc nezostane.
1. ŠKRABANIE A ČISTENIE
Riaďte sa všeobecným pravidlom, že spodnú štvrtinu výhonku treba odlomiť alebo odrezať a neje sa (na reze by pritom špargľa mala byť výrazne šťavnatá a svieža, v opačnom prípade je stará a nestojí za vašu pozornosť) a zo zvyšku výhonku dôkladne oškrabte spodné dve tretiny. Špička by mala zostať nedotknutá, ako aj jeden až dva centimetre pod ňou, to je tá najjemnejšia, najkrehkejšia a najlahodnejšia časť špargle.
Keď sa pozriete na svoju prípravnú akciu s nadhľadom, zistíte, že z kúpenej špargle je asi tak polovica odpad a druhá polovica vhodná na ďalšie varenie. To je dôvod naviac, prečo kupovať len sviežu, čerstvú, krehkú a čo najsilnejšiu špargľu – teda nie takú, ktorá k nám musela cestovať cez pol zemegule, pretože tá svoju záruku čerstvosti stratila niekde v polovici cesty.
Nebojte sa a neplačte nad hromadou odpadu, ešte mu dáte možnosť ukázať, že je na úžitok.
2. BLANŠÍROVANIE (ČOŽE TO?)
Okrem starostlivého oškrabania by vaším ďalším kuchárskym návykom malo byť rýchle blanšírovanie špargle. Znamená to, že očistené výhonky krátko – stačí najviac 2 minúty – povaríte v osolenej vode, ochutenej bielym vínom a maslom, a následne ich prudko schladíte v ľadovej vode, aby sa prerušil proces varenia. Keď to urobíte postupne v niekoľkých dávkach, tekutina na blanšírovanie získava stále silnejšiu chuť špargle. Keď v nej nakoniec ešte krátko, naozaj len kratučko, povaríte šupky a odrezky, chuť ešte viac zosilnie.
3. KDE SÚ TIE VÝHODY?
Naučte sa takto naraz spracovať všetku kúpenú špargľu, aj keď nemáte v pláne ju okamžite skonzumovať. Má to totiž dve výhody. Pozor, odhaľujem moje polievkové tajomstvo: zo silného vývaru z blanšírovania urobíte tú najlepšiu krémovú špargľovú polievku na svete. Ha! Ani jeden špargľový výhonok ešte neprišiel pod čepele mixéra, ale zárodok báječnej a silnej polievky je už dávno na svete.
A po druhé, blanšírovaná, schladená, osušená a dobre uložená špargľa vydrží v chladničke napríklad aj týždeň bez toho, aby zhorkla a nedala sa rozhrýsť – na rozdiel od čerstvej. Navyše je okamžite pripravená pre akúkoľvek ďalšiu úpravu, či už to je rýchle opečenie na panvici, zapečenie alebo len prehriatie, aby ste ju následne mohli podávať preliatu maslom a posypanú opraženou strúhankou, ako sa aspoň raz ročne v špargľovej sezóne sluší a patrí.
Končím motivačným citátom zo starej literatúry, aby ste vedeli, že nielen v dnešnej dobe nevieme ako správne na špargľu. Tie tri recepty máte odo mňa pre radosť, aby ste si užili špargľovú sezónu, kým ešte neskončila.
Dnes hlavne nezabudnite na tlačítka pre prenos informácií dolu pod článkom. Ak máte pocit, že vo vašom okolí niekto nepripravuje špargľovú polievku dvakrát prakticky a ekonomicky, hneď mu tento návod predhoďte na niektorej zo sociálnych sietí. V záujme všetkých tyčových mixérov tejto krajiny a báječnej chuti na tanieri. Ďakujem za všetkých.
Ale keď si vzal Ratibor špargľu na tanier, začne zrazu každý kúsok obracať, oškrabuje z nej smaženú strúhanú žemličku a konečne sa spýta: Kde má tá špargľa hlavičky? – Hlavičky? pýtam sa ja. To kostrbaté, čo je hore? Tie som predsa odrezala, to je nezrelé, zelené, to sa predsa nedá jesť … Ale, Eminka, tu sa na mňa Ratibor pozrel a uškrnul sa tak, že mi bolo, akoby do mňa nôž vrážal. A potom vykríkol a hlas sa mu triasol: Ty si odrezala hlavičky špargle? Videla si už niekedy varenú špargľu? Jedla si špargľu? Počula si niekedy o nej? – A skôr, ako som sa mohla spamätať, hromžil ďalej: No pre pána kráľa, ja by som sa zastrelil! Ona ureže špargle hlavičky!
Ignát Herrmann: Drobní ľudia, Rada druhá, str. 57, vydané v Prahe 1888
Hoci je silná a lahodná, je v podstate pripravená z nepotrebných vecí. Až na dva alebo tri výhonky špargle na ňu viac potrebovať nebudete, o zvyšok chuti sa postará vývar z blanšírovania. Pozor, tentoraz je rozpis len na 2 porcie.
Ingrediencie
- 600 ml vody
- 100 ml suchého bieleho vína
- 30 g masla
- 1/2 lyžičky soli
- 1 kg neočistenej bielej špargle - ktorá vám však po uvarení polievky celá zostane pre iné použitie
- zápražka z 15 g masla a 1 zarovnanej lyžice hladkej múky
Postup
- Očistite špargľu: opláchnite ju v studenej vode a zbavte všetkých nečistôt, potom odkrojte alebo odlomte spodnú štvrtinu každého výhonku. Odlomené časti si zatiaľ ponechajte bokom, a hoci sa nedajú jesť, môžu posilniť vývar. Zvyšné časti výhonkov dôkladne, a pritom opatrne, oškrabte škrabkou po celej dĺžke s výnimkou špičky a jedného až dvoch centimetrov pod ňou. Šupky tiež ponechajte bokom.
- Teraz špargľu zblanšírujte: v nízkom a širokom hrnci priveďte do varu vodu, víno, maslo a soľ. Nechajte minútu povariť, aby sa časť alkoholu odparila, potom po častiach - zhruba po šiestich až ôsmich kúskoch - vždy nanajvýš na dve minúty vkladajte špargľu. Akonáhle zmäkne na skus, vyberte ju dierovanou lyžicou do veľkej misy, v ktorej máte pripravenú studenú vodu s ľadom. Takto postupne spracujte všetku špargľu. Ak by sa pritom voda na blanšírovanie príliš odparila, dolejte trochu novej.
- Akonáhle máte všetku špargľu zblanšírovanú, povarte vo vývare spodné odrezky výhonkov, tentoraz však nie dlhšie ako pol minúty. Vyberte ich a zahoďte. Nakoniec pridajte polovicu šupiek, opäť pol minúty povarte a cez cedidlo zlejte do menšieho kastrólika, kde už máte pripravenú zápražku. Vyvarené aj nepoužité šupky tiež zahoďte. Polievku dôkladne metličkou rozmiešajte, priveďte do varu, osoľte podľa chuti a nechajte 15 minút prevariť.
- Schladené výhonky sceďte, osušte a uložte do chladničky pre iné použitie, do polievky si ponechajte len dva až tri. Rozkrájajte ich na centimetrové kolíky a vhoďte ich do kastrólika k polievke, bokom si odložte len pokrájané špičky. Minútu povarte a potom hneď rozmixujte ponorným mixérom.
- Pokiaľ chcete mať polievku obzvlášť jemnú, ešte ju preceďte. Rozdeľte na taniere a ozdobte pokrájanými špičkami.
Akonáhle máte v chladničke zásobu blanšírovanej špargle, je toto jedlo otázkou niekoľkých málo minút a dobre rozohriatej rúry. Iste nájdete aj ďalšie spôsoby, ako špargľu pre rýchle zapečenie ochutiť a doplniť v pekáčiku.
Ingrediencie
- 12 veľkých bielych výhonkov špargle, blanšírovaných
- 6 plátkov šunky
- 100 g strúhaného alebo plátkového syra
- 1 lyžica masla
- soľ
Postup
- Šunku rozkrojte pozdĺžne na dlhé tenké prúžky. Každý výhonok špargle omotajte jedným takým prúžkom v jeho dolnej časti.
- Pekáčik vymažte maslom a naukladajte do neho pripravenú špargľu. Posypte strúhaným syrom alebo poukladajte plátky syra tak, aby špičky špargle zostali neprikryté a vložte do rúry predhriatej na 200 stupňov. Zapekajte len krátko do rozpustenia syra a prehriatia špargle, t.j. zhruba 5-7 minút. Podávajte ako prílohu k mäsu, prípadne doplňte varenými zemiakmi pre ľahkú večeru. V takom prípade sa neobávajte zvýšiť množstvo špargle na osobu.
Dve špargľové kombinácie celkom iste patria ku tým klasickým: varená špargľa s maslom a opraženou strúhankou alebo špargľa s holandskou omáčkou. Keď ktorúkoľvek z nich doplníte opekanými zemiačikmi a rýchlym steakom z mäsa - hovädzieho, bravčového alebo kuracieho, máte o výdatnú pochvalu postarané. A akonáhle sa raz naučíte holandskú omáčku, nebudete vedieť, kedy s ňou prestať. Znesie akékoľvek ochutenie čerstvými bylinkami a nemusí sa vždy podávať len k špargli.
Ingrediencie
- 600 g steakového mäsa podľa vašej voľby
- olej, soľ a korenie na opečenie mäsa
- 1 kg malých zemiakov, uvarených vopred v šupke (môžu byť z predchádzajúceho dňa)
- 1 lyžica oleja
- 12 ks predvarenej špargle
- 3 žĺtky
- 100 g masla
- štipka soli
- 1 lyžička plnotučnej alebo 1/2 lyžičky dijonskej horčice
- pár kvapiek citrónovej šťavy podľa chuti
Postup
- Zemiaky pozdĺžne rozpoľte, na reznej ploche zľahka osoľte a nechajte ich pozvoľna na lyžici oleja opekať vo väčšej panvici. Občas nimi potraste, inak žiadnu inú starostlivosť nepotrebujú.
- V inej panvici rozohrejte ďalšiu lyžicu oleja a začnite na nej restovať silnejšie plátky osoleného a okoreneného mäsa, v ideálnom prípade veľmi sprudka a po obidvoch stranách. Akonáhle je mäso opečené dozlatista, ale ešte nedorobené uprostred, vložte ho aj s panvicou do rúry vyhriatej na 80 stupňov, aby zľahka došlo. Prospieva to najmä hovädziemu mäsu.
- Postavte misku do vodného kúpeľa nad mierne vriacu vodu. Rozmiešajte v nej žĺtky, 2 lyžice vody, horčicu a soľ a trpezlivo šľahajte metličkou 3-5 minút, kým nebude zmes svetlá, napenená a trochu nezhustne. Ak by sa vám zdalo, že sa žĺtky začínajú zrážať, okamžite odstavte misku a intenzívne miešajte, kým obsah misky trochu ochladne. Pozor, s teplom zrazenými žĺtkami už nikdy holandskú omáčku nevyšľaháte. Maslo nakrájajte na osem dielikov a po jednom ich pridávajte k teplým žĺtkam. Pokračujte v šľahaní, ďalší kúsok masla pridajte vždy až vo chvíli, keď sa predchádzajúci kúsok bez stopy vstrebe do omáčky. Ďalej ešte pár minút šľahajte nad parou, až kým nevznikne teplá omáčka s konzistenciou majonézy. Odstavte ju a dochuťte podľa potreby soľou a pár kvapkami citrónovej šťavy.
- Blanšírovanú špargľu krátko prehrejte v horúcej, osolenej vode, ale už ju nevarte. Rozdeľte na taniere, pridajte mäso, zemiaky a prelejte omáčkou.
Pridaj komentár