3 dobré dôvody, prečo dodržiavať recept (aspoň niekedy)
Otázka, prečo dodržiavať recept, sa zdá trochu zbytočná. Ale rozhliadnite sa. Toto uvidíte okolo seba a sami to tiež robíte:
„Tento recept sa mi páčil, ale vymenila som tvaroh za mascarpone. Zdalo sa mi to také luxusnejšie.“
alebo:
„Nemala som marhuľový džem, tak som použila sušené slivky. Musela som pridať škoricu, bolo to také bez chuti.“
Alebo ešte:
„Skúsila som to radšej s kuracím mäsom, bravčové veľmi nemusíme. Manžel hovoril, že mu to chutilo, ja teraz mäso nemôžem ani vidieť, tak som to neochutnávala.“
Upravovať si recept podľa momentálnej chuti a stavu špajze či chladničky je dôkaz, že ste samostatne mysliaca jednotka, ktorej nikto nemôže prikazovať, čo má robiť. A že vaša fantázia pracuje správne, ba čo viac, že dokážete skvelé recepty ešte vylepšiť.
Čo je pre kuchárku žijúcu v začiatočníckej neistote správne? Je dobré držať sa receptov, alebo radšej improvizovať a nahrádzať? Vypočujte si tri dobré dôvody, prečo by ste – aspoň niekedy – mali pokorne skloniť hlavu, spísať nákupný zoznam a dodržať recept do poslednej bodky.
3 dobré dôvody, prečo dodržiavať recept
1. RECEPTY ZO SPOĽAHLIVÉHO ZDROJA ODPOVEDIA NA MNOHÉ ZAČIATOČNÍCKE PREČO.
Začiatočník by sa mal držať osvedčených receptov, ktoré mu zároveň dokážu odpovedať na mnohé významné prečo?, ktoré sa mu derie pri varení na jazyk.
Prečo mám mäso najprv dôkladne a dozlata osmažiť na panvici predtým, ako ho pred dusením podlejem vodou? Aha, ono je to preto, že tým získam výraznejšiu a lepšiu chuť, ktorú mi do jedla vnesie opražená vrstva na povrchu mäsa.
Prečo mám vývar variť pomaly, aby nebublal? No áno, takto vôbec nie je kalný, nečistoty majú čas si sadnúť na dno, zostane potom číry a chutnejší.
Prečo mám risotto stále miešať? Vyzerá to, že tak dostanem tú báječnú, mimoriadne krémovú konzistenciu.
Bez dôsledného dodržiavania receptov toto precitnutie nezažijete. Až keď toto všetko uvidíte a vyskúšate, neurobíte tú základnú chybu, že frajersky vypustíte čas na opraženie mäsa. Nenecháte vývar vývarom a neodídete k susedke, pretože ako sa voda odparuje a v hrnci vývaru ubúda, stačí menší výkon platničky a hneď sa všetko varí usilovnejším tempom. Tiež nezavriete talianske risotto do rúry, aby sa tam bezpracne udusilo.
Vďaka tomu všetkému potom viete, že nepotrebujete dochucovadlá a iné pomôcky, aby ste dostali jedlo do predpokladaného stavu. Trebárs ako borci, ktorí krémovitosť zle vymiešaného risotta doháňajú téglikom šľahačky. Brrr.
2. RECEPTY OD JEDNÉHO OSVEDČENÉHO AUTORA VÁS NAUČIA OVEĽA VIAC AKO INTERNETOVÝ SERVER PLNÝ RECEPTOV NA VŠETKO A OD VŠETKÝCH.
Hovorí sa, že ak sa chce človek v kuchyni naozaj niečo naučiť a posunúť sa o kus ďalej, mal by si vybrať jedného autora, jednu jeho knižku a variť podľa nej celý jeden rok, alebo aspoň pol roka.
Nemusíte podľa knižky svojej voľby variť každučký deň, nemusíte si ju prevariť celú. Cudzie jedlo je samozrejme potrebné pre pokoj v rodine a pokoj v duši prestriedať osvedčenými hitovkami rodinných večerí. Snažte sa však sústredene a cieľavedome skúšať, lúštiť, hľadať nové triky a postupy a teda varte aspoň jedno nové jedlo týždenne.
O tom, že je potrebné dodržiavať recepty do posledného pokynu, nie je treba diskutovať. Každé nahlas prednesené „AHA!“ prišlo na svet len vďaka dôslednosti.
Nemusíte sa báť, že jedlo nevýjde. Dobrí autori majú svoje recepty niekoľkokrát overené a vyskúšané. Keď sa vám ale nepodaria dva recepty za sebou, asi ste si nevybrali dobrého autora. Utekajte pre inú kuchársku knižku, pretože ako som už písala minule – nehľadajte chybu v sebe, ale v recepte.
3. S VARENÍM JE TO AKO S ČÍTANÍM – KEĎ TO NEVIETE, NEPOZNÁTE, ČO JE V TEXTE DÔLEŽITÉ.
Až vtedy, keď máte viac ako dobré kuchárske základy, môžete začať kombinovať a dopĺňať.
S varením je to rovnaké, ako s čítaním – musíte sa naučiť najprv jednotlivé písmenká a s ich pomocou potom čítať slová a vety. Kto skúsi rovno vytušit význam textu, má veľkú nádej, že sa každú chvíľku netrafí. Akonáhle ale poznáte písmenká, viete zrazu tiež rozpoznať, kedy sa môžete od receptu odchýliť a kedy nesmiete, ľahko vytušíte, či môžete niečo pridať alebo ubrať a ľahko vás rozčúli, keď zistíte, že vám autor receptu evidentne klame do očí, pretože to, čo napísal, nemôže v skutočnosti dopadnúť dobre.
Dnes sa teda s ostatnými podeľte o radu: ktoré recepty považujete za osvedčené, ktorými autormi sa radi riadite, kto vás nikdy v ničom nesklamal? Podľa koho sa radi učíte variť?
Pridaj komentár