Seriál o základoch varenia – časť 4: pečenie
Keď sa v kuchárskej reči povie pečenie, myslia sa tým všetky tie prípady, kedy na suroviny pôsobí suché teplo. Takže je to nielen klasické pečenie v rúre, ale aj pečenie na grile, pečenie na rošte, na peci, a tiež na panvici.
Preto sa môže povedať: „opečieme mäso na panvici zo všetkých strán“, ale nikdy, nikdy by ste nemali vypustiť z úst „osmažíme mäso na panvici“. Smaženie je zase iný druh tepelnej úpravy, ktorú si nechávam v tomto seriáli na koniec.
Pečenie múčnikov, buchiet, koláčov alebo tort je veda sama o sebe, ktorá sa odvíja od jednotlivých typov cesta. Preto budem dnes písať len o pečení toho ostatného, teda zeleniny, mäsa, rýb alebo aj zemiakov.
Pečenie krok za krokom
Princíp pečenia spočíva v tom, že na surovinu pôsobí horúci vzduch alebo horúca podložka s teplotou niekde medzi 80 až 250 stupňami, niekedy možno krátkodobo použiť aj vyššiu teplotu. Vďaka pôsobeniu suchého tepla sa vytvorí kôrka a krásna hnedá farba.
Ako asi dobre tušíte, rúra je poslednou nádejou pre tie veci, ktoré sú také veľké, že by sa do hrnca už nezmestili. Trebárs celá hus, zajac alebo bravčové stehno.
Pečie sa bez prikrytia, aj keď niektoré pramene sa môžu vyjadrovať úplne obrátene. Akonáhle pečenú vec zakryjete, začne pôsobiť para, tekutina sa bude hromadiť naspodku a už tu máme dusenie, varenie v pare alebo kombináciu oboch. Pri správnom pečení sa nezakrýva.
Keď k mäsu pridáte nejaké arómy, podlejete ho, zakryjete a vložíte do rúry, nie je to pečenie ale dusenie v rúre, ktorému sa hovorí brazírovanie, ako viete už z minulého článku.
Postup pri pečení
- Hlavnú surovinu pripravte na pečenie.
- Vložte do vyhriatej rúry.
- Počas pečenia podlievajte a polievajte, čo má tiež svoje pravidlá, ako to robiť a nerobiť.
- Po upečení nechajte odpočinúť, až potom krájajte.
A teraz to vezmem, podobne ako minule a predminule, podrobne bod po bode, pretože v detailoch tkvie čaro dokonalosti.
1. Príprava na pečenie
Tým nemám na mysli len to, že máte surovinu umyť, osušiť a okoreniť. A že ju máte potrieť tukom, pretože ten podporuje vytvorenie lepšieho opečenia, lepšej chuti a šťavnatosti.
Pokiaľ máte väčší kus mäsa, ako napríklad celé kura alebo hovädziu sviečkovicu na rostbíf, vždy ho ešte zviažte špagátikom do kompaktného tvaru. Hovorí sa tomu drezírovanie a zabezpečí rovnomernejší prestup tepla mäsom. Tiež slúži ako ochrana pred vysušením tenkých, oddelených častí, ako napríklad konce stehien alebo krídiel či stenčujúci sa koniec bravčovej panenky. A tiež budete mať vďaka zviazaniu každý plátok pečienky po nakrájaní rovnako veľký.
2. Vložte do rúry
Lenže ako veľmi má byť rúra vyhriata? Piecť pomaly a zvoľna, alebo krátko a sprudka? Existuje nejaké pravidlo, ktorým by sa dalo riadiť?
Piecť prudko je hrozne sexy. Rozohrejete rúru napríklad až na 250 stupňov, takže čokoľvek do nej potom vložíte, veľmi rýchlo zhnedne, vytvorí si chrumkavú kôrku, bude to zvonku nabité chuťou – za predpokladu, že to nespálite dočierna. Lenže keď sa povrch začne pripaľovať, teplo nestihne preniknúť dostatočne hlboko. Takže tu prichádza do úvahy predovšetkým úprava mäsa, kedy sa vnútro prepečie asi tak na úroveň medium rare, teda stredne prepečený. Vysoká teplota sa tiež hodí na prípravu pečenej zeleniny alebo nakrájaných zemiakov.
Nižšia teplota znamená rovnomernejšie zahrievanie pečenej suroviny. Ak dnes pečiete moriaka á la vďakyvzdanie, tak to iste viete. Bude mu to chvíľu trvať, a tak potrebuje zahrievať pomalšie.
Pri ešte nižšej teplote sa už ale začínajú diať určité divy. Keď vezmete prerastené mäso a dáte ho do mierne rozohriatej rúry, povedzme okolo 100-120 stupňov, dáte šancu takým nežiadúcim častiam mäsa, ako sú rôzne väzivá a blany. Začnú sa totiž rozpúšťať a mäknúť. Bude im to trvať 2-3 hodiny podľa veľkosti mäsa, ale odvďačia sa vám tým, že sa dokonale rozpadnú, zmäknú a mäso bude šťavnaté. Pre úplnosť dodám, že pomalý prístup funguje aj pri zelenine. Dokonalé sú napríklad pomaly pečené paradajky alebo cibuľa.
Na konci pomalého pečenia potom ešte môžete pokojne rúru trochu rozžeraviť a vytvoriť chrumkavú kôrku, ktorá by pri nízkej teplote určite nevznikla. Alebo to tiež môžete urobiť obrátene: najprv kus mäsa prudko zapiecť, aby sa vytvorila povrchová intentzívna chuť, a potom zvoľna dopiecť domäkka.
Pomaly pečené mäso spoznáte podľa jedinečnej charakteristiky: je stále trochu ružovkasté, aj keď ho prepečiete durch. Krvné farbivo sa totiž nestačí vyplaviť a uviazne medzi svalovými vláknami.
Kedykoľvek budete niekde v recepte čítať „vložte do rúry“, spomeňte si na tieto moje slová: Na pečenú vec má pôsobiť teplo zo všetkých strán. Teda aj zospodu. Keď to naskladáte do pekáča a pustí to trochu šťavy, bude sa to zospodu dusiť, a nie piecť. Preto mäso vždy dávajte na rošt. Práve kvôli tomu sa predávajú pekáčiky s vlastným vnútorným roštom. Ten zvýši úroveň aj vzhľad vašich pečených záležitostí asi tak o tisíc percent.
3. Počas pečenia podlievajte, zalievajte a obracajte
Počas pečenia totiž chcete zabrániť dvom veciam: vysušeniu pečeného mäsa a zašpineniu rúry. Naopak, mali by ste chcieť skončiť s použiteľným výpekom, ak ide o mäso. To aby bolo z čoho vytvoriť omáčku, po ktorej potom to mäso skĺzne do krku.
Toto všetko docielite podlievaním, zalievaním a obracaním.
- Podlievanie
Ak budete piecť pri teplote od 180 stupňov vyššie, čoskoro zistíte, že tuk odkvapkávajúci do pekáčika prská na všetky strany. Keď náhodou zasiahne špirálu pečúceho telesa, pekne to pritom zasyčí a zadymí. Keď potom otvoríte rúru, vyvalia sa na vás oblaky dymu a pobežíte pre silný čistič na pripečeniny, pretože nikto nemá rád príliš zašpinenú rúru – najmä ak má presklené dvierka.Preto by v pekáčiku, keď sa pečie mäso, nemal byť len tuk, ale aj nejaká tekutina. Podlievať môžete vývarom, ak chcete mať silnú omáčku, ale rovnako tak postačí aj voda.
- Zalievanie
Suchý horúci vzduch v rúre vysušuje, našťastie na to zaberá potieranie tukom. Spomeňte si na následnú večernú starostlivosť o pokožku, keď ste pri mori. Telové mlieko je tam úplnou nevyhnutnosťou. A tak aj mäsu, či inej surovine v rúre, by ste nemali chcieť vyrobiť kôrku podobnú popraskanej pôde kdesi na okraji Sahary. Preto počas pečenia prelievajte.Pozor, nezalievajte celým výpekom, ktorý nájdete v pekáčiku, ale len tukom, ktorý pláva hore. Chce to trochu obratnosti s lyžicou, ale zas taká ťažká úloha to nie je. Čím vyššia teplota a čím bližšie k okamihu dopečenia, tým častejšie zalievajte. Robte tak každých päť minút počas poslednej štvrť hodiny pečenia.
- Obracanie
A nakoniec: väčšie kusy by ste mali aspoň raz, povedzme v polovici pečenia, otočiť spodnou stranou hore. To všetko v mene lepšej chuti, farby a chrumkavejšej kôrčičky. Tradičné rúry totiž pečú nerovnomerne, niekde viac a niekde menej. Túto nevýhodu dokáže odstrániť teplovzdušný obeh, ten dokonca zrýchli pečenie, ale o to viac vysušuje. Ja ho na mäso nikdy nepúšťam.
4. Nechajte oddýchnuť
Teraz vám poviem, čo sa deje vo vnútri mäsa, keď ho pečiete v rúre. Mäso sa na povrchu zaťahuje a tlačí všetku uvoľnenú šťavu dovnútra. Keď po upečení mäso hneď rozkrojíte, všetka táto nahromadená šťava vytečie. Okrem toho, že to je trochu nepraktické a zvyšuje to nároky na upratovanie po varení, pripravíte sa aj o kus šťavnatosti. Niekedy sa však každá kvapka hodí, najmä ak pečiete veľmi chudé mäso.
Po upečení preto vždy nechajte mäso odpočinúť, najlepšie trochu zakryté, aby rýchlo nestrácalo teplo. Dáte mu tým šancu, aby sa zase trochu uvoľnilo a šťava vnútri sa rovnomernejšie rozprestrela. Pri kúskoch veľkosti 1-2 kg počítajte s 10-15 minútami odpočinku. U pečeného kurčaťa – len s ohľadom na zachovanie chrumkavosti kože – mäso nezakrývajte a dobu skráťte na pár minút.
Pred podávaním ešte odstráňte všetky špagátiky, pretože na tanier nemá prísť nič, čo je nejedlé, s výnimkou špízových ihiel.
Zatiaľ čo mäso odpočíva, pripravte si z výpeku šťavu. Predovšetkým tak, že ju precedíte, zbavíte prebytočného tuku a zahustíme. Možnosti sú úplne rovnaké, ako pri dusení v minulej časti tohto kuchárskeho seriálu, takže sa odkazujem tam.
Uvedené štyri body tvoria skoro celé tajomstvo pečených jedál.
Existujú ešte určité aspekty pečenia, ktoré som nespomenula, ako napríklad nedosiahnuteľnosť dokonale upečeného kurčaťa a iné záhady, ale tie si nechám na niekedy inokedy pre úplne samostatné články, pretože sú to pomerne závažné témy.
V tejto chvíli sa musíte uspokojiť s receptom na takmer dokonalé pečené kurča. Môžete si na ňom jednotlivé kroky pečenia pekne vyskúšať bod po bode.
Buďme úprimní, umyť surové kurča, osoliť ho a dať ho do rúry zvládne aj úplný začiatočník. Tí bystrejší dokonca rúru aj zapnú. Jemné finesy kuchárskeho umenia sú však cestou k dokonalosti a tak aj niečo také obyčajné ako pečené kurča, môže skrývať zopár tajomstiev. Tuk celkom jednoznačne prebúdza v inak pomerne bezvýraznom operencovi chuť a zachováva jeho šťavnatosť. Pomáham si teda bravčovou masťou. Môžete mi veriť, že lepšie obyčajne upečené kurča neexistuje.
Ingrediencie
- 1 celé kurča alebo 4 kuracie štvrťky (je to prekvapujúce, ale kurča pečené vcelku chutí tak akosi lepšie)
- 1 lyžička soli
- 1 štipka mletej rasce
- 3 vrchovaté lyžice bravčovej masti
Postup
- Rúru predhrejte na 220 ° C. Celé kurča alebo štvrťky umyte pod studenou tečúcou vodou. Ak je kurča vcelku, nezabudnite dobre vypláchnuť tiež brušnú dutinu. Prebytočné kúsky kože neodstraňujte, na to bude dosť času po upečení.
- Krátkym špagátikom (z prírodného, nie umelého vlákna) zviažte k sebe koncové časti stehienok, najlepšie to ide, keď ich predtým prekrížite cez seba. Kurča získa kompaktnejší tvar, konce stehien sa zbytočne nevysušia a v mäse zostane viac šťavy.
- Pripravené kurča osušte papierovými utierkami a celé ho potrite dvomi lyžicami masti - najrýchlejšie to samozrejme ide rukou. Zostávajúce sadlo vložte do brušnej dutiny. Ak máte len kuracie štvrťky, dajte zvyšok masti na dno pekáča, v ktorom sa budú piecť. Mäso osoľte na povrchu i vo vnútri a ľahko posypte rascou. Nasolenie kože pomáha získať chrumkavosť, preto soľou nešetrite. Do kože ju môžete votrieť tiež pomocou zamastených prstov.
- Kurča položte do pekáča, ktorý bude len o trochu väčší ako samotný vták. Najprv by sa mala piecť prsná časť, a to mäsitou stranou dole. O šťavnaté stehienka sa totiž hlásia snáď všetci stravníci, zatiaľ čo pri suchších a tuhších prsiach zostávajú hlavne dočasní držitelia diét. Keď však použijete bravčovú masť a prvú polhodinku pečenia ponecháte operenca prsiami dole, stane sa takmer zázrak. Prsia zostanú plné báječnej šťavy a ich konzistencia ani chuť rozhodne nebudú pripomínať zlisované piliny. Pretože sa však koža môže ľahko prichytiť k plechu, takže by sa kúpala vo vypečenej šťave a kurča by po otočení nevyzeralo práve dokonale, odporúča sa kurča položiť do pekáča buď na rošt, alebo podložiť niekoľkých obyčajnými špajdľami. Ak snáď máte, podobne ako ja, problém v patričnej chvíli v kuchyni lokalizovať balíček špajdlí, použite namiesto nich konce krídel. Oddeľte ich kuchynskými nožnicami v druhom kĺbe od konca, kurča tak príde len o bezcennú časť - kožou potiahnuté tenké kosti a spojené jedným kĺbom. Týmito kúskami potom kurča podložte. Kuracie štvrťky sa pochopiteľne v priebehu pečenia neotáčajú, narovnajte ich do pekáčika na rošt alebo na špajdle kožou hore.
- Pekáčik s mäsom vložte do vyhriatej rúry a ihneď zmiernite teplotu na 190 ° C. Po 15 minútach pečenia nalejte do pekáča ku kurčaťu šálku horúcej vody, nelejte ju však cez mäso. Zabránite tak vypečenému tuku, aby prskal na vykurovacie telesá v rúre a vytváral oblaky štipľavého dymu.
- Po ďalších 15 minútach pečenia vyberte pekáčik z rúry a otočte kurča prsiami hore. Po obracacom manévri vráťte kurča späť do tepla. Od tohoto okamžiku začnite kurča každých 10-15 minút až do konca pečenia prelievať vypečeným tukom z pekáča - zbierajte ho z hladiny výpeku. Ak je šťavy príliš málo, doplňte ju ďalšou šálkou horúcej vody.
- Mäso by malo byť hotové 40 minút od otočenia kurčaťa. Môžete sa o tom presvedčiť tak, že zapichnete dlhý tenký nôž do najsilnejšej časti stehna alebo prsa. Keď nôž vytiahnete, po chvíli začne z miesta vpichu vytekať šťava. Ak je číra, máte pred sebou dobre prepečené kura. Ak je však ešte trochu ružová, pokračujte v pečení ďalších 15 minút.
- Upečené kurča vyberte z rúry. Počkajte 5 minút, kým si mäso odpočinie a bude sa lepšie krájať. Až potom kurča ľubovoľným spôsobom nakrájajte (nasekajte, natrhajte) a prípadne tiež odstráňte prebytočnú kožu.
Poznámky, rady, tipy:
Zdá sa vám celý postup príliš zložitý a prácny? Buďte bez obáv, kurča sa v absolútnom poriadku dopečie aj bez tej miery pozornosti, ktorú som uviedla. Ide to aj bez podlievania a prelievania, bez otáčania aj bez masti. Práve preto je pečené kurča také vďačné. Ale to moje jediné, dokonalé, šťavnaté a plné chuti, je práve toto. To vaše možno bude také isté.
PS. Rovnako ako inokedy, nezabudnite mi tu nechať svoj milý komentár. Zaujímalo by ma, aké pečené jedlo je vaše najobľúbenejšie? Ako ho pripravujete? Nebojte sa prezradiť recept.
PPS. Viete o niekom, kto potrebuje vysvetliť úplné základy varenia a hodil by sa mu tento seriál? Alebo zúfalo túži po recepte na pečené kurča? Klik na zdieľacie tlačidlo nižšie, nech mu rýchlo pomôžete.
Pridaj komentár