Rýchla letná omeleta z rúry
Bublanina sa u mňa v kuchyni robí z piškótového cesta. Možno namietnete, že to teda nemôže byť bublanina, a ja vám prikývnem na súhlas a nebudem nič vyvracať.
Doteraz mi totiž nie je jasné, aké cesto je vlastne to pravé bublaninové. Niekto tvrdí, že piškótové, niekto kysnuté, inde sa používa prášok do pečiva a potom tiež existuje zopár receptov s pomerne hutným cestom plným masla a vajec. Objavujú sa predovšetkým v starých kuchárskych knihách – počínajúc od Magdalény Dobromily.
Doba ale pokročila a zmiernila a zmenilo sa aj cesto na bublaninu. Za bublaninu sa teraz vlastne vydáva čokoľvek, čo má na sebe jamky po zaborenom letnom ovocí. A tak by som aj dnešný recept mohla smelo nazvať ako smiešne jednoduchá a rýchla bublanina, pretože takýchto jamiek a priehlbín sa na ňom nájde dosť. Lenže to by bola obrovská chyba, ktorú by som si vyčítala do konca svojich spisovateľských dní. Nemohla by som vám totiž dostačujúco ukázať pôvab, čaro a jednoduchosť jedného z mojich najobľúbenejších receptov vôbec.
Ak vezmete do úvahy, koľko receptov už prešlo mojou kuchyňou a neskôr aj klávesnicou, je to tvrdenie veľmi závažné.
A tak ju tu dnes máte, túto rýchlu, jednoduchú, ľahkú, zvodnú a sladkú krásku z rúry, ktorá sa postará o hrsť čerstvo nazbieraných černíc zo záhradky rovnako tak dobre, ako o misku mrazených jahôd, ktoré ostali v mrazáku ako spomienka na minulé leto. Obsahuje viac vajec ako múky, a tak som si dovolila dať jej názov omeleta.
Pokiaľ váš ponorný mixér stojí verne na linke alebo si visí v príručnej polohe niekde v blízkosti, zaberie vám príprava tejto palacinky 2 minúty. Pokiaľ ho však musíte najprv vytiahnuť z kuchynskej skrinky, zapojiť a nájsť vhodnú vysokú nádobku na mixovanie cesta, pripočítajte si k tomu ďalších 20 sekúnd.
Úplne vás už vidím, ako ešte v pyžame – tesne potom, ako nastavíte rúru – vybiehate na záhradku nazbierať trochu ovocia, ako letmo prešľahávate cesto ponorným mixérom, ako ho lejete do bublajúceho masla a vkladáte do rúry. Než sa stihnete osviežiť rannou kávou, nadýchaná omeleta je tu.
Upozornenie pre nedočkavcov, ktorí sa hneď chcú pustiť do varenia: vzhľadom na malý obsah múky môže omeleta po vytiahnutí z rúry rýchlo spľasnúť. Vzduch v nej drží iba teplo a múka, takže akonáhle začne chladnúť, bude klesať aj jej objem. Ak dodržíte postup, nestane sa tak, deliacim okamihom je dostatočná prepečenosť, kedy múka spevnie natoľko, že už vzduch udrží. Ale aj keby ste sa dostali do stavu, kedy taký poklesok nemožno zaprieť, nebojte sa: na chuti ani na kráse jej to nič neuberie.
Túto omeletu v zimnom období pokojne upečte planú, bez akéhokoľvek ovocia alebo len s hrozienkami. Po vybratí z rúry ju pokvapkajte šťavou z citróna a servírujte spoločne s domácou zaváraninou.
Ingrediencie
- 4 vajcia
- 200 ml mlieka
- 3/4 hrnčeka polohrubej múky (ak sa vám chce vážiť, potom odmerajte 125 g múky)
- štipka soli
- 1 lyžica cukru krupica
- dve veľké hrste čerstvého (alebo aj mrazeného) bobuľového ovocia
- 2 lyžice masla
- cukor múčka na posypanie
Postup
- Zo všetkého najskôr predhrejte rúru na 200 stupňov. Ťažkú nerezovú alebo liatinovú panvicu postavte na platničku a tiež ju začnite nasucho zahrievať.
- Do vysokej nádobky vyklepnite vajcia, pridajte múku, cukor, soľ a zalejte mliekom. Ponorným mixérom všetko rozšľahajte na zmes konzistencie smotany na šľahanie.
- Do rozohriatej, vlastne skôr rozžeravenej panvice vhoďte maslo. Okamžite sa začne rozpúšťať, bublať a hnednúť, takže chyťte panvicu za rukoväť a krúživým pohybom nechajte maslo pobehovať po panvici, až kým sa takmer úplne rozpustí. Potom už na nič nečakajte, panvicu odstavte a obratom do nej vlejte cesto. Vydýchnite si, tú najakčnejšiu časť máte za sebou. Teraz na cesto rozhádžte ovocie a panvicu vložte do horúcej rúry.
- Omeletu pečte 15-20 minút, až kým na povrchu ľahko nezozlatne a nevystúpi nielen z okrajov, ale aj uprostred. Ak sa uprostred trochu vyduje, tým lepšie. Dobre upečená omeleta je pri dotyku prstom pevná a pružná, rozhodne sa neprepadá a netrasie ako surová.
- Vyberte opatrne z rúry - nezabudnite, že rukoväť páli! - položte na dosku a nechajte minútu vydýchnuť. Rozkrájajte na tri alebo štyri kúsky a ľahko ich s pomocou obracačky vyberte. Vďaka tomu, že ste cesto nalievali na rozohriatu panvicu do horúceho tuku, nemalo by sa nič prichytiť na dno a upečené cesto by malo ľahko vykĺznuť.
- Jednotlivé kúsky omelety poriadne posypte cukrom. Nebojte sa vytvoriť závej, cesto neobsahuje skoro žiadny cukor a ovocie po upečení vykazuje výraznú kyslosť. Ihneď podávajte.
PS. Keď omeletu vyskúšate raz, dvakrát alebo trikrát, až sa stane vaším rodinným miláčikom, nezabudnite ju zase poslať ďalším tak, ako som sa o ňu teraz podelila ja s vami. Tu k tomu máte príslušné tlačítka.
Pridaj komentár