Novoročné predsavzatie so šošovicou a údeným
Možno si dávate do nového roku novoročné predsavzatia. Ja teda rozhodne áno.
Mám rada poriadok a jasno vo veciach. Páči sa mi, keď mám do ďalšieho roku nejaký poriadny cieľ.
V mojom prípade to nie je len jeden cieľ. V polnočnej nerozvážnosti si dávam hneď štyri novoročné predsavzatia, ktoré predtým počas celého silvestrovského dňa startostlivo zvažujem a vylepšujem.
Štyri predsavzatia preto, lebo sa vždy snažím aspoň dve z nich splniť. Tie nesplnené potom buď prenesiem do ďalšieho roku, alebo ich úplne zavrhnem, pretože medzitým stratili svoj zmysel.
Dve splnené predsavzatia za rok, to sa tiež počíta, no nie.
Moje novoročné predsavzatia
Väčšinou sú to veci tak osobné, že sa s nimi nechcem nikomu ani len zdôveriť; lenže potom ma nemá kto postrkovať dopredu a kontrolovať, keď na niečo zabudnem.
Takže si ich píšem na papier. Každé z týchto štyroch novoročných predsavzatí starostlivo vysvetlím a popíšem, aby som aj o rok vedela, prečo som to chcela a čo som chcela. Takto fungujem už viac ako desať rokov.
Novoročným predsavzatiam vďačím za to, že som vôbec vydala svoju prvú knihu. Pravdou je, že som to splnila až na tretí pokus, pretože som dlho zbierala odvahu rukopis niekomu ponúknuť, ale podarilo sa.
Vďaka novoročným predsavzatiam som si tiež prestala dávať nesplniteľné ciele, ako napríklad že schudnem o päť popôrodných prebytočných kilogramov, alebo že sa kvôli letnej dovolenke naučím po taliansky. Keď sa predsavzatie zakladá na sile vôle, tak to u mňa nefunguje. Kedykoľvek musím niečo vydržať, tak to skôr či neskôr s veľkou chuťou nevydržím.
Na druhej strane mi vyhovujú sľuby, ktoré ma nútia niečo robiť. Takéto sľuby sú dosť akčné a spoľahlivo ma prinútia opustiť zóny pohodlia. A to sa vždy pokladá za výhru.
Pre rok 2015 vám dve predsavzatia prezradím. Píšem pre vás tak rada, ako by ste boli moji najbližší. A tak ma môžete všetci spoločne kontrolovať, ako ich postupne plním.
- Po prvé, priala by som si zabehnúť polmaraton. Ešte donedávna to pre mňa bol holý nezmysel, predstava úplne šialená, ale teraz to prišlo samo. Časové limity na dobehnutie pretekov sú dosť veľkorysé na to, aby ich človek v najhoršom prípade dokončil rýchlou chôdzou, takže vlastne ide len o to nájsť odvahu a postaviť sa na štart (niekam dozadu).
- Po druhé, priala by som si, aby som vám aj naďalej dokázala každý týždeň pripraviť jeden zaujímavý článok o varení a o jedle a ukazovať vám nové možnosti, ako obohatiť vaše pôsobenie v kuchyni. Keď som v apríli 2014 spúšťala tento web v novej podobe, vôbec som netušila, koľko radosti mi prinesie a ako veľmi mi prirastie k srdcu vďaka vám všetkým, ktorí ho čítate.Pretože základné pravidlo blogovania znie, že človek musí mať pripravené dopredu aspoň tri príspevky, aby to nevzdal len preto, že v danej chvíli nevie o čom bude písať, radšej som si to poistila. Mám už hotový kompletný plán článkov na všetky týždne budúceho roku.
Vychádzala som predovšetkým z toho, čo mi píšete v prihláškach do E-mailového klubu Kuchařky pro dceru. Kolonka OBÁVANÉ JEDLO nie je v prihlasovacom formulári vôbec zbytočne, starostlivo si vediem štatistiky o tom, čo mi tam píšete. Úplným favoritom, ktorý v týchto štatistikách víťazí na plnej čiare, je sviečková. Ďalej nasledujú domáce knedlíky, hovädzí biftek a ovocné knedlíky. Takže si môžete byť istí, že v roku 2015 sa tieto témy objavia spracované tak podrobne, aby ste všetky obavy z ich prípravy už raz a navždy mohli hodiť za hlavu.
Dnes mi urobíte veľkú radosť, keď mi v komentári pod článkom napíšete, či si dávate nejaké novoročné predsavzatia a ako sa vám ich obyčajne podarí splniť, a pokiaľ aj nejaké prezradíte, bude to super. Teším sa predovšetkým na tie, ktoré nejako súvisia s jedlom a varením.
Ako ste asi správne pochopili, prelom roka je pre mňa veľmi súkromný a dôležitý okamžik. Každý rok si nájdem čas, aby som sa pozrela späť, podívala sa dopredu a povedala si, ktoré veci by som chcela robiť inak.
Nový rok ale tiež neviem začať bez šošovice a udeného. Svoj tradičný recept už asi doma máte, takže pokiaľ túžite ako ja urobiť občas niečo úplne inak a pritom vyhovieť tradícii, pridávam svoj obľúbený recept na šošovicový šalát s údeným mäsom.
Preto dobre vykročte a nezabudnite, že každý nový deň môže byť začiatkom niečoho nového. A nemusí to nutne byť len ten s dátumom prvého januára.
Šošovica nakyslo, údené mäso a kyslá uhorka – tento novoročný triumvirát má takú zažitú chuť, že aj keď trochu pozmeníte kuchársky postup a posuniete suroviny na vyššiu úroveň, získate známe jedlo v novej podobe, proti ktorej nebude nikto protestovať.
Zo všetkých šošovicových druhov vás najviac a navždy oslní francúzska šošovica z Puy. Hovorí sa, že je najlepšia na svete, napriek tomu sa dá občas zohnať aj v slovenských potravinových reťazcoch. Nie vo všetkých a všade, ale nie je to nesplniteľná úloha a nemusíte ju vždy hľadať len niekde v špeciálnom obchode alebo cestovať cez prázdniny do Francúzska. Táto šošovica vyzerá podobne ako naša stará známa veľkozrnná šošovica, ktorá sa dá kúpiť všade a za pár centov. Je tiež tmavozelená, mierne strakatá, ale tým jej podoba končí. Francúzska šošovica je oveľa drobnejšia a predovšetkým sa tak ľahko nerozvarí a nerozpadne. Zostane pevná a kompaktná, šošovicovú kyslú kašu z nej síce nepripravíte, ale krásny šalát áno. Je báječný teplý, vlažný aj studený.
Novoročným chutiam zdar, nech je hoci aj júl!
Ingrediencie
- 200 g francúzskej šošovice (najlepšie z Puy)
- 4-5 ks kyslých nakladaných uhoriek
- 1 oranžová kapia
- 2 jarné cibuľky
- 400 g vareného údeného mäsa
- 1 lyžica medu
- 5 lyžíc olivového oleja
- 4 lyžice jablčného octu alebo ešte lepšie jablčného balzamikového octu
- soľ podľa chuti, zhruba dve štipky
Postup
- Šošovicu preberte a zbavte všetkých nečistôt a drobných kamienkov, prepláchnite cez sitko a namočte na hodinu alebo dve do studenej vody. Naberte z nej štyri hrnčeky.
- Vodu zo šošovice zlejte, prilejte novú – opäť štyri hrnčeky – a opatrne priveďte do mierneho varu. Pozvoľna, skutočne veľmi pomaly šošovicu varte, až kým nie je úplne mäkká, trvá to len asi 15 – 20 minút. Aj po uvarení sa šošovica dá ľahko prehryznúť, avšak nesmie chrumkať. Vodu pri varení nesoľte, šošovicu bez problémov ochutí zálievka.
- Zatiaľ, čo sa šošovica varí, nakrájajte uhorky na čo najmenšie, približne polcentimetrové kocky. Kápiu najprv opláchnite, potom oškrabte škrabkou (skutočne) a nakoniec odstráňte vnútro a jadierka. Kápiu rozkrojte na tri alebo štyri kusy, dočistite, prípadne škrabkou ešte odstráňte pozostatky pevnej vonkajšej šupky a až potom nakrájajte očistenú dužinu na rovnaké kocky podobne ako uhorku. Cibuľky očistite, odstráňte spodnú časť s korienkami a zvädnuté zelené konce, olúpte ešte jednu vonkajšiu vrstvu, pozdĺžne rozpoľte a pokrájajte na drobno. Údené mäso ešte teplé po uvarení nakrájajte na plátky.
- Na zálievku zmiešajte metličkou med, olej, ocot a soľ. Po chvíli šľahania by mala vzniknúť krémová zálievka nebezpečne dobrej chuti.
- Uvarenú šošovicu zlejte, prepláchnite troškou vriacej vody, vráťte ju späť do hrnca a krátko nechajte odpariť všetku zostávajúcu tekutinu. Potom na šošovicu hneď nalejte zálievku. Premiešajte. Nakoniec pridajte všetku pokrájanú zeleninu a znova premiešajte.
- Podávajte teplé spolu s plátkom údeného mäsa. Zbytky nechajte vychladnúť a rozležať do druhého dňa – pre tieto účely pokrájajte mäso na kocky a primiešajte do šošovice. Nebojte sa, bude to stále dostatočne sexy.
Poznámky, rady, tipy:
Údené mäso uvedené v recepte, môžete nahradiť aj slaninou. Nakrájajte ju na kocky, podlejte dvomi lyžicami vody a pomerne prudko priveďte do varu. Slanina povolí, pustí tuk, voda sa odparí a potom sa všetko krásne a rýchlo osmaží dozlatova. Uvoľnené sadlo odložte na inokedy a teplú slaninu pridajte do hotového šalátu.
PS. Spomenula som už, že pre vás píšem naozaj veľmi rada?
Pridaj komentár