Aby vás mrazené ryby už nikdy v kuchyni neľakali
Povedala by som, že viete veľmi dobre, aké dôležité je na jedálniček pravidelne zaraďovať ryby.
Lenže čo keď nemáte možnosť kupovať čerstvé ryby? Čo ak je pre vás jediným riešením používať ryby mrazené?
Mám pre vás dobrú správu: nepanikárte, je to v pohode.
Aby ste si pochutnali aj na mrazených rybách, stačí sa naučiť dve veci:
- rozpoznať kvalitné ryby od podradných, aj keď pri tom nemáte viac informácií ako zmrznutý balíček v ruke;
- poradiť si s mrazenou rybou v kuchyni a nepokaziť ju už pri rozmrazovaní, pretože zle zvolený postup pri rozmrazení často zmení šťavnatú rybu na vysušenú gumovú trosku (nie, nechcela som napísať tresku).
A pretože rada prekvapujem, pridám nakoniec aj recept na pečené rybie filety, ktoré sa nemusia vopred rozmrazovať. Odporúča ich šesť z piatich domácich kuchárok, ktoré si včera zabudli dať rozmraziť rybu na dnešnú večeru. Ale poporiadku.
Ako rozpoznať kvalitné mrazené ryby
Prestavte si napríklad lososa, ktorý bol ulovený na otvorenom mori, spracovaný na rybárskej lodi a ihneď šokovo zamrazený pri oveľa nižšej teplote, o akej sa môže vašej mrazničky zdať iba v tých najdivokejších, najpolárnejších snoch.
Na pevninu sa tak tento losos dostane mrazený, a ak bude mať šťastie na priebeh prepravy aj skladovanie, tak nerozmrzne, kým vám nepadne do rúk. Je s takou rybou niečo v neporiadku? Je zle, keď si ju kúpite mrazenú? Samozrejme, že nie je. Často je to dokonca lepšie riešenie, ako keď sa obšťastníte niekoľko dní starou, iba zachladenou rybou.
Pre tento spôsob lovu a rýchleho zmrazenia sa vžilo označenie FAS (frozen at sea, zamrazené na mori). Ak toto nájdete napísané na obale, uznanlivo pokývajte hlavou a rybu si pokojne kúpte. A keďže nevidím dôvod, prečo by sa schopný producent takouto vecou nechcel pochváliť, rovnako tak vážne naložte s informáciou, ak toto na obale napísané nenájdete.
Ďalej preskúmajte obsah balenia, kam až vaše oko skrz igelit dovidí. Nájsť by ste mali pekné, v podstate lesklé kúsky rýb, bez prítomnosti bielych, mrazom spálených, suchých miest a bez hromady ľadových kryštálikov v balení. Tie sú obyčajne známkou toho, že ryba rozmrzla a zase zmrzla. Rybie mäso by na dotyk malo pôsobiť pevne ako kameň.
Pochopiteľne by balenie nemalo byť deravé ale vzduchotesné a dátum výroby, ak ho dohľadáte, by nemal ležať ďalej ako tri mesiace v histórii. Pretože čerstvý tovar sa obvykle v obchode dáva dozadu alebo dospodu, aby sa najskôr predali staršie kúsky, dávajte pozor, aby ste nespadli do mraziaceho boxu, keď sa pre takéto balenie budete naťahovať ku dnu.
Na ochranu citlivého rybieho mäsa pred mrazom sa niekedy pri mrazení používa tenká vrstva ľadu, ktorou sa ryba alebo filety obalia. Často to uvidíte napríklad na krevetách, vyzerajú ako keby boli uväznené v tenkom kúsku skla. A táto voda veľmi úzko súvisí s ďalším bodom, takže sa posunieme.
Ako správne rozmraziť ryby
Najmä ak máte väčšie kúsky rýb, a hlavne ryby mrazené vcelku, už pri prvom kuchárskom pokuse zistíte, že je v podstate nemožné pripraviť ich rovno zmrazené. Rybie mäso je tak krehké a tak rýchlo uvarené, že vo vnútri zostane ešte ľadovo studené, zatiaľ čo na povrchu už vykazuje známky dokončenia. Takže prichádza na rad rozmrazenie a to je potrebné brať vážne.
Rybu vyberte deň vopred z mrazničky, odstráňte obal, položte na tanier a nechajte zvoľna povoliť v chladničke. Čím pomalšie ju rozmrazíte, tým menej vody pustí. Samozrejme s výnimkou tej vody, ktorá bola použitá ako ľadový ochranný obal, tá stečie vždycky. A potom je tu ešte voda, ktorú napríklad pri nie úplne dobre myslenej výrobe pridali k rybiemu mäsu, aby malo väčšiu váhu. Tak tá tiež vytečie. Ak chcete, môžete rybu podložiť papierovými utierkami, aby sa voda mala kam vstrebávať.
Počítajte tu s jednoduchým pravidlom, že čím rýchlejšie rozmrazenie a čím menej kvalitný pôvod ryby, tým viac vody vytečie a o to viac bude ryba chutiť ako gumový odpad. Na mikrovlnku pochopiteľne zabudnite, tá z mrazených rýb vyrába rovno kaučuk.
Ako si poradiť s výnimkami
Pre uspokojenie všetkých matiek, ktoré práve riešia tú najzásadnejšiu životnú otázku – totiž čo bude dnes na večeru – dodávam, že ich od akútnej večernej cesty do obchodu ešte stále môže zachrániť tých pár filetov z tresky, ktoré sa skrývajú u nich doma v mrazničke. Netreba panikáriť, že ste nezačali dnešnú večeru pripravovať už včera.
Ak trochu ovládate angličtinu, na stránke Cook it Frozen sa môžete výdatne pošpárať v receptoch, v ktorých sa ryby nemusia vopred rozmrazovať. Nájdete tam všetky typy tepelných úprav a celkovo vám nebude vadiť, že to je vlastne reklamná stránka producenta mrazených rybích filiet.
Alebo skúste nasledujúci recept, ten je napísaný po slovensky. Zneužila som v ňom skutočnosť, že rýchlo rozmrazená ryba pustí vodu, a nechala som túto voňavú šťavu nasiaknuť do ochutenej strúhanky, takže o ňu neprídete. Na túto úpravu sa hodia tenké filety ryby, prípadne aj lisované rybie filé, ak sa ho nebojíte kúpiť napriek negatívnej publicite, ktorá sa mu dostáva.
Rybiemu mäsu pristane len krátka tepelná úprava a aj pri tej nie je od veci chrániť rybu pred intenzívnym teplom. Zachová si tým väčšiu šťavnatosť a zároveň aj chuť. Okrem toho krusta do seba dokáže nasať uvoľnenú tekutinu z ryby. Keď ako perinku na prikrytie rybieho mäsa použijete čerstvú strúhanku zmiešanú s parmezánom, urobíte niekomu veľkú radosť. Nie mne, sebe!
Ingrediencie
- 4 kúsky mrazeného filé z tresky (vopred nerozmrazujte)
- 4 plátky bieleho hriankového chleba
- 20 g strúhaného parmezánu
- 1 biely jogurt
- 2 lyžice masla
- 1/2 lyžičky soli
Postup
- Pekáčik, do ktorého sa rybie kúsky zmestia tesne vedľa seba v jednej vrstve, vymažte necelou lyžicou masla. Rybie filé umyte pod studenou tečúcou vodou, ľahko utrite papierovou utierkou a naskladajte do pekáča.
- Rybie kúsky jemne osoľte, zalejte jogurtom a lyžicou jogurt rozotrite.
- V kuchynskom robote nasekajte najemno toustový chlieb. Pridajte parmezán a ešte krátko premixujte, aby sa všetko premiešalo. Touto zmesou posypte rybie kúsky a na záver ešte poukladajte malé kúsky zvyšného masla.
- Pekáčik vložte do horúcej rúry a zapekajte 25 minút. Podávajte so zemiakmi, zemiakovou kašou alebo so zemiakovými hranolčekmi.
Moja kuchárska výzva: Keď budete o varení len čítať a nezačnete hneď v kuchyni niečo skúšať, v princípe vám to nebude veľmi na úžitok. Uvarte jedlo podľa dnešného článku a príďte sa pochváliť so smartfounovou fotkou svojho výtvoru na facebookovú stránku Kuchárka pre dcéru. Vaše fotky sú vrelo očakávané.
PS. A ak ešte máte chvíľku, nezabudnite mi tu opäť nechať svoj milý komentár. Tentoraz by ma zaujímalo, ktorým značkám mrazených rýb veríte a kam si pre ne chodíte. Svojou odpoveďou pomôžete aj ostatným, ktorí budú tento článok čítať a iste ich takéto tipy budú zaujímať.
PPS. Viete o niekom, kto zúfalo potrebuje pomôcť s prípravou rýb v kuchyni? Klik na zdieľacie tlačidlo nižšie, nech ho dlho netrápite!
Pridaj komentár