Prečo kuracie prsia nechcú zostať šťavnaté – a k tomu jednoduchá rada, aby sa vám to už nikdy nestalo
Kuracie prsia považujem za jednu z najpreceňovanejších a zároveň najmenej docenených surovín. Trochu si protirečím, všakže?
Je to s nimi asi takto. Pokúste sa vyviesť ma z omylu, pokiaľ to vidíte inak.
Keď neviete čo variť, kúpite si kuracie prsia, pretože sa ľahko čistia, majú nekonfliktnú chuť a sú rýchlo hotové. Môžete im vykonať hocičo: nechať ich v celku, nakrájať na plátky, nakrájať na rezance, naplniť im kapsu, dajú sa z nich urobiť kocky do polievky alebo malej jednoporciovej rolády. Nechajú sa dochutiť v podstate čímkoľvek. Sú také univerzálne až sú nudné, pretože ich je všade plno.
Pravdou je, že ak neviete správne vystihnúť ten kratučký moment, kedy sa práve dokončil proces premeny surového mäsa na varené, neužijete si kuracie prsia tak, ako by ste mohli. Rada by som vás presvedčila, že kuracie prsia dokážu poskytnúť absolútne netušené šťavnaté zážitky, ktoré ste pravdepodobne doteraz ešte nespoznali.
Dovolím si kúsok teórie. Ale naozaj len štipku. Nepreskakujte, potom totiž poviete: aha! a poviete to celkom nahlas.
Všetko mäso sa dá rozdeliť na dva druhy. Chudé, ktoré pochádza z tých svalov, ktoré sa moc nepredrú. Tak napríklad sviečková, bravčové karé, roštenec, panenka, kuracie a morčacie prsia – to sú všetko skôr stabilizačné a menej používané svaly. Sú svetlejšie ako zvyšok mäsa zvieraťa a nie sú ani tak prerastené rôznymi blanami a šľachami, pretože to nie je potrebné.
Potom tu ešte máme ďalší druh svalov, ktoré sú využívané na pohyb, beh, zdvíhanie, stúpanie, lietanie, prípadne i žuvanie. Tieto svaly potrebujú oveľa lepšie zásobovanie krvou, sú teda tmavšie, viac zaťažované a prerastenejšie. Veď si len spomeňte na rozdiel medzi kuracími prsiami a stehnami.
Keďže sa povaha týchto dvoch druhov svalov značne líši, musí sa podľa toho odlišovať aj spôsob kuchynskej prípravy. Zatiaľ čo chudé svaly stačí jednoducho len rýchlo dostať do určitej vnútornej teploty a už ich môžete jesť, tie ostatné, prerastenejšie, potrebujú pri tejto teplote nejakú dobu zotrvať, aby sa rozpustilo všetko to väzivo, zmäkli blany a mäso sa vôbec dalo rozhrýzť.
Toto rozdelenie na namáhané a nenamáhané svaly má ešte jeden dôležitý následok. Chudé, teda neprerastené mäso, ktoré už dosiahlo teplotu uvarenia, sa začne zbavovať svojej vnútornej tekutiny, ak ho pri tejto teplote aj naďalej ponecháte. Ničím to nezastavíte, podliatím to len trochu spomalíte. Inými slovami, chudé mäso sa postupne vysušuje, aj keby plávalo v tekutine, a tuhne, čím prestáva byť mäkké a krehké. Funguje to teda presne opačne, ako u prerasteného mäsa.
Kuracie prsia v optimálnej kondícii
Čo z toho všetkého vyplýva pre kuracie mäso? Keď ho nakrájate na rezance, osmažíte ich na panvici, pre istotu viac, aby nezostali surové ani omylom, a potom ich ešte niečím originálnym zalejete a podusíte, rozhodne nie sú na tanieri v optimálnej kondícii.
Pozor, vôbec nehovorím, že to je zlé. Rozhodne sa tým zavďačíte nielen sebe, ale aj iným, oveľa náročnejším stravníkom. Keď sa však niekedy pokúsite servírovať kuracie prsia, ktoré sa práve dostali do štádia tak akurát a nezostali v ňom príliš dlho, spoznáte ten do neba siahajúci rozdiel. A keď píšem do neba siahajúci rozdiel, myslím tým do neba siahajúci rozdiel.
Aby som vám to ukázala na príklade, jeden taký jednoduchý recept som vám pripravila. Jedná sa o kuracie satay (čítajte saté), teda tenké, dlhé rezančeky mäsa, napichané na špajdle a veľmi krátko opečené. Pôvodne som ho síce napísala do kuchárky Hovory s mäsiarom, ale pretože leto ešte tento rok neskončilo – áno, aj keď to tak za oknami zrovna vyzerá – prerobila a prepísala som ho do podoby pre záhradný gril.
Kuracie saté
Verím okrem iného napríklad aj tomu, že určite tento rok ešte dostanete príležitosť užiť si jedno alebo dve rýchle grilovania. A ak nie, ak už ste gril upratali do pivnice a nechcete ho až do budúcej jari vidieť, nebojte, tento recept sa dá urobiť aj v rýchlosti na panvici.
Ak sa budete pri pohľade na fotky pýtať, akože som to urobila tú grilovanú prílohovú zeleninu na fotkách, pozrite sa na recept do jedného z mojich minulých článkov. Zeleninu som preliala rýchlou zálievkou z citrónovej šťavy, olivového oleja a čerstvých byliniek.
Nakoľko si veríte, že viete, čo znamená cudzokrajné kuchárske slovíčko saté, napísané satay? Vaše kuchárske sebavedomie môže pokojne raketovo vystreliť do výšky, ak ste s istotou - v duchu alebo nahlas – prehlásili, že ide o tenké, dlhé rezančeky mäsa na špajdli. Vo vizuálne pekných časopisoch ich najskôr nájdete ako odporúčanie pre pokrm na párty, pretože táto záležitosť by mala každého baviť a uchvátiť, hostí i hostiteľa. Satay sa dá jesť na stojáka, prstami, a dá vám šancu ukázať sa, ako elegantne viete odložiť použitú špajdľu na vyhradené miesto. Málokedy vám ale ten istý zdroj prezradí, že čaro týchto jednohubiek spočíva vo výraznom ochutení v ázijskom štýle, takže by ste potom pri tak exotickej kuchyni mali zostať aj u ďalších chodov.
Ingrediencie
- 2 kuracie prsia, celkom asi 250 g
- 3 lyžice sójovej omáčky
- 3 lyžice rybacej omáčky (napríklad nam pla alebo nuoc nam)
- 1 lyžička koriandrových semienok
- 1 lyžička rímskej rasce
- 2 strúčiky cesnaku
- 1,5 cm kúsok zázvoru
- 1 veľká lyžica medu
- 2 lyžice citrónovej šťavy
Postup
- Zázvor olúpte a nastrúhajte na jemnom strúhadle. To isté urobte s cesnakom. Koriander a rímsku rascu rozdrvte v mažiari čo najjemnejšie a preosejte cez sitko; to, čo sa zachytilo, znovu rozdrvte a preosejte. Zvyšok vyhoďte. V miske zmiešajte 2 lyžice sójovej a 2 lyžice rybacej omáčky - namiesto rybacej, ak nemáte, môžete vziať rovnaké množstvo sójovej. Primiešajte rozdrvené korenie, zázvor, cesnak a 1 lyžicu citrónovej šťavy.
- Mäso opláchnite, osušte a položte na doštičku. Zo spodnej časti každého prsa odkrojte odchlipujúcu sa časť, tzv. panenku. Malým ostrým nožíkom z nej vykrojte bielu šľachu, ktorá sa tiahne takmer po celej dĺžke, a potom ešte panenku pozdĺžne rozrežte na dve alebo tri dlhé, tenké pásiky. Zvyšok mäsa nakrájajte zvisle na dlhé, sotva 3 mm tenké plátky. Mali by ste skončiť s 10-12 kúskami mäsa z jedného kuracieho prsa; to samozrejme za podmienky, že máte veľmi ostrý a dobrý nôž.
- Nakrájané mäso vložte do aromatickej marinády a trochu premiešajte, aby sa každý jeho kúsok obalil. Odložte na chvíľu bokom, nie však do chladničky, a venujte sa príprave prílohy, upratovaniu použitého riadu alebo obom naraz.
- Plátky mäsa, každý zvlášť, napichnite na špajdle. Nie len tak ledabolo, ale akoby ste ich špajdľou v centimetrových rozostupoch prešívali od jedného konca k druhému, takže ako výsledok bude mäso pripevnené na špajdli v tvare roztiahnutej harmoniky. Urobíte samozrejme dobre, keď špajdle vopred na 10 minút namočíte do vody, tým obmedzíte riziko ich náhleho a nežiadúceho vzplanutia na grile. Ak sú špajdle veľmi dlhé, môžete ich prečnievajúce konce odlomiť tak, aby zostal len kúsok na uchopenie.
- Zvyšok marinády, ktorý zostane v miske po mäse, nalejte do malého kastrólika. Pridajte zostávajúcu sójovú a rybiu omáčku, citrónovú šťavu, med a priveďte do varu. Chvíľu povarte tak, aby táto marináda zhustla na konzistenciu sirupu. Až sa mäso opečie, týmto ho potrite. Urobí to s ním neuveriteľné veci. Uvarenú marinádu odstavte nabok a nechajte zvoľna vychladnúť.
- Gril rozohrejte veľmi sprudka. Rošt nepotierajte olejom, mäso sa samo odlepí akonáhle sa zatiahne a opečie. Ak použijete panvicu, rozohrejte ju veľmi sprudka a potom potrite tenkou vrstvou oleja. Špízy postupne opekajte na rošte alebo na panvici. Úplne stačí minúta až minúta a pol po každej strane. Okamih správneho otočenia spoznáte ľahko, mäso zbelie aj na tej strane, ktorá je otočená smerom hore. Nebojte sa, bude naozaj tak rýchlo hotové, pretože je krájané na extra tenké plátky. Vyberte nabok, ihneď potrite pripravenou omáčkou a rovnakým spôsobom opečte aj ďalšie špízy.
- Okamžite podávajte. Ono sa to aj tak inak nedá.
Otázka pre vás, moji milí čitatelia, aby som tu netrpela internetovou samomluvou: aký je váš najlepší a najhorší zážitok s kuracími prsíčkami na tanieri? Prezradíte mi váš obľúbený recept, ktorý ich udrží v šťavnatom stave? Píšte do komentárov 🙂
PS. Ten krásny ružový gril na fotkách je Lotus Grill, ktorý som mala požičaný na prázdniny. Je skvelý spoločník pri akomkoľvek spontánnom grilovaní, pretože ho k plnému výkonu stačí prehovárať sotva 3 minúty. Je hneď nažhavený a pre každú špatnosť. A keď si dáte dohromady jedna a jedna, iste vám hneď z dnešného rozprávania bude jasné, že je ako stvorený pre chudé mäso, zatiaľ čo prerastenejšie kúsky sa hodia skôr na iný spôsob úpravy alebo aj iný spôsob grilovania.
PPS. Nasledujúce zdieľacie tlačítka sú tu na to, aby sa aj vaši priatelia dozvedeli, ako urobiť kuracie prsia šťavnaté, nevysušené a nezabudnuteľné. Kuk kuk!
Pridaj komentár