Prečo som prvý guláš varila tri dni
Pani Zatloukalová, ako to bolo s tým vaším prvým gulášom? Naozaj ste ho varili tri dni? Nie je to na guláš trochu moc?
Kedysi dávno som sa v jednom rozhovore pre Mladú frontu Dnes priznala, že moje prvé ozajstné uvarené jedlo bol guláš. Že som vôbec netušila, ako ho uvariť, takže som dlho, predlho hľadala podrobný recept, porovnávala postupy, pýtala sa, riešila dôležité rady do života.
Cibule tam príde dvakrát viac ako mäsa alebo dvakrát menej? A dáva sa do hrnca pred mäsom alebo až po ňom? Podliať do polovice alebo úplne zaliať? Bude stačiť voda namiesto vývaru, ktorý nemám? Ako dlho bude trvať, než to mäso zmäkne? Aké hovädzie mám kúpiť? Zahustiť zápražkou, chlebom, múkou, alebo nezahušťovat vôbec? Dochutiť cesnakom na začiatku alebo až nakonci? Mám si na to vziať dovolenku, alebo to zvládnem za večer?
Táto nevyhnutná počiatočná rešerš, prameniaca z neistoty, tento môj súkromný výskum, ktorý mal aspoň trochu odplašit strach, že som nikdy nikoho nevidela variť guláš, toto vypytovanie a hľadanie mi zabralo presne tri dni. Uvariť guláš podľa svojich poznámok potom ďalšie tri hodiny.
Pretože sa mi fakt podaril, dalo mi to istotu: podobným postupom zvládnem akékoľvek jedlo!
Ako uvariť guláš
Dnes to máte jednoduchšie, pozriete na YouTube, pozriete sa nejakému profíkovi pod ruky a viete. Alebo si zájdete do nejakej kuchárskej školy na kurz guláša. Prípadne si kúpite Kuchárku pre dcéru, pretože tam som všetko svoje počiatočné kuchárske objavovanie zapísala, aby ste to nemuseli hľadať znova.
Lenže ja som vtedy také zdroje nemala – a nie je to zas tak dávno, aby ste si trebárs nemysleli, že už som stará! Mala som len kuchárky, kde sa inštrukcie na guláš scvrkli do dvoch krátkych riadkov, z toho jeden bol na výpočet surovín. Diskusie o varení na internete sa ešte len rozbiehali. Videá neexistovali. A moja mama hovädzí guláš nikdy nevarila.
Čakáte, aké ponaučenie z toho na vás vybafne?
Doteraz som sa za svoju začiatočnícku neznalosť a neskúsenosť nezačala hanbiť. No tak som sa doma nenaučila variť, a čo má byť? Zase viem dobre integrovať a baví ma sčítavať nekonečné rady. Sínus, kosínus, som promovaná inžinierka, tak nemôžem hneď vedieť všetko, no nie? Nájdite mi ženskú, ktorá už v šestnástich rokoch obracia palacinky vo vzduchu, trojchodovú večeru zvládne počas jednej hodiny, a ktorá si len tak pre zábavu jazdí na krajské kolá akýchkoľvek vedomostných olympiád alebo hrá v symfonickom telese väčšieho ako dedinského významu. Pochybujem, že o nejakej takejto viete.
Je to buď duševná strava, alebo pozemská strava, ale ťažko sa v jednej osobe zíde oboje v mladučkom veku.
Dôležité je, že som sa nebála s tým niečo urobiť.
Dôležité je, že som hľadala rady tak dlho, až som ich našla.
Dôležité je, že ma napadlo veci skúšať a nielen listovať kuchárkami a hovoriť si, aké by to bolo krásne, keby som vedela toto a ešte aj tamto.
Takže sa, prosím pekne, nehanbite, keď niečo neviete alebo nedokážete urobiť. Aj keby to všetci okolo dávno vedeli a dokázali. Aj oni sa narodili nahí a bez skúseností. Aj ich to musel niekto naučiť. Neverte im, keď hovoria, že variť je predsa jednoduché a nemusí sa o tom vôbec premýšľať.
Máte oproti nim jednu veľkú výhodu. Vaša hlava je teraz otvorená a pripravená učiť sa nové veci. Oni majú naopak pocit, že už všetko vedia. Za pár dní, týždňov alebo mesiacov poznáte, že možno zas tak veľa toho nevedia a že je dosť možné, že opakujú päť rovnakých jedál stále dookola. Síce s istotou, ale bez invencie a inšpirácie. A že ste ich predbehli.
Aby ste teraz nasýtili svoju hlavu, pridávam zoznam svojich obľúbených zdrojov, kam som sa rada obracala pre radu a pre povzbudenie, keď som to potrebovala:
- Velká domácí kuchařka – Ladislav Nodl, Jarmila Mandžuková, Karina Havlů (Slovart Praha 2002)
- Basic Cooking – Sabine Sälzerová, Sebastian Dickhaut (Ikar Praha 2002)
- Kuchařka pro nekuchařky – Gisela Krahlová (Albatros Praha 2003)
- Péťa Vařič – Petr Hora (Práce Praha 1979)
- Nigella Lawson so svojou zvodnou ľahkosťou vo varení (všetky jej knižky a videá)
- Jamie Oliver so svojím prístupom k čerstvým surovinám (všetky jeho knižky a videá)
- Silver Spoon (Phaidon Press Londýn 2005)
- Step-by-Step Cooking – Gary Rhodes (Ebury Press Londýn 2001)
Budem rada, keď sa aj vy so mnou podelíte o miesta, knižky a osobnosti, ktoré vám vždy poradia, keď to potrebujete. Kde sa inšpirujete, keď tápate, kde neviete a potrebujete nakopnúť?
Ja vám za to prezradím môj recept na guláš, ktorý sa stal slávnym, pretože som ho varila tri dni.
Mnoho ľudí prisahá na holý vystrčený pupok, že skvelú chuť guláša robí veľké množstvo cibule. Všemožné odporúčania sa točia okolo zaručeného pomeru: dva diely mäsa na jeden diel cibule. Ak máte v úmysle spracovať jedno kilo mäsa, vezmite teda pol kila cibule. Cibuľa ale so sebou prináša sladkastú chuť, a tak mnohí pre zmenu tvrdia, že jej guláš znesie oveľa menej, nanajvýš jednu na celý hrniec. Tiež som si na túto záležitosť potrebovala urobiť vlastný názor, po troche experimentovania som však kauzu gulášovej cibule uzavrela s prekvapivým záverom. To, čo sa na chuti najviac podpíše, vôbec nie je cibuľa, ale spôsob opraženia mäsa. Sledujte postup a guláš budete mať jedna báseň.
Ingrediencie
- 750 g hovädzej glejovky
- 3 veľké cibule
- 2 lyžice bravčovej masti
- 2 vrchovaté lyžičky dobre mletej papriky
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička drvenej rasce
- 1 lyžička sušenej majoránky
- 1 strúčik cesnaku
- 2 lyžice hladkej múky
Postup
- Olúpte cibuľu a nakrájajte na drobné kúsky. Mäso umyte pod studenou tečúcou vodou, osušte papierovou kuchynskou utierkou a nakrájajte na dvojcentimetrové kocky. Silné šľachy a kusy tuku pritom odstráňte, rovnako ako všetky prípadné úlomky kostí. Priveďte do varu pol litra vody a udržujte ju horúcu.
- Vo veľkom hlbokom hrnci začnite rozohrievať sadlo. Akonáhle sa v ňom začnú na dne objavovať malé bublinky, pridajte nakrájanú cibuľu. Miešajte vareškou asi dve minúty, a to iba na stredne silnom plameni, tuk by mal okolo cibule ľahko peniť a spôsobiť, že za túto dobu cibuľa zmäkne a spriesvitnie. Zvýšte teplotu platničky na maximum a pridajte mäso. Občas premiešajte, aby sa nepripálilo a neprichytilo na dno. Spočiatku sa z niekoľkých strán opraží dohneda, ale potom začne púšťať šťavu a bude sa v nej dusiť. Nechajte stále silný plameň a občas mäso premiešajte, tekutina sa postupne odparí. Čím menej jej bude v hrnci, tým usilovnejšie miešajte. Nakoniec sa začne mäso lesknúť od tuku, to keď už sa všetka voda vyparila. Miešajte ešte najmenej minútu, ale radšej viac, aby sa čo najviac zo všetkých strán osmažilo. Vypnite platničku a postavte hrniec bokom.
- Na osmažené mäso nasypte papriku a dobre premiešajte, aby sa rozpustila v tuku. Keby ste tento krok uskutočnili na rozpálenej platničke, hrozí, že sa paprika začne smažiť a rýchlo zhorkne. Opaprikované mäso zalejte hneď na to horúcou vodou, malo by byť ponorené len o trochu viac ako do polovice. Pridajte soľ a rascu. Zakryte pokrievkou a nechajte na veľmi miernom ohni dve hodiny dusiť. Ak potom mäso ešte nebude dostatočne mäkké, pokračujte v dusení ďalšiu pol hodinu až hodinu, prípadne aj dlhšie podľa potreby a kvality mäsa. Nie je nič výnimočné, keď guláš na platničke strávi aj štyri hodiny. Ak ani potom nebude mäso podľa vašich predstáv, vzdajte to. Kúpili ste si mäso z dosť starého zvieraťa a zmäknutie sa tentoraz konať nebude.
- Múku odmerajte do hrnčeka a do dvoch tretín zalejte studenou vodou. Vidličkou alebo malou metličkou rozmiešajte všetky hrčky. Pridajte dve až tri lyžice horúcej šťavy z mäsa, zamiešajte a cez malé cedidlo vlejte do guláša. Okamžite dobre rozmiešajte a nechajte variť na miernom ohni ešte 15 minút. Nezabudnite potom najneskôr každých päť minút zahustený guláš premiešavať, inak sa bude pripaľovať na dno hrnca.
- Prelisujte cesnak a spoločne s majoránkou pridajte do hotového guláša. Dôkladne premiešajte a ak je to potrebné, ešte prisoľte.
- Guláš nechajte čiastočne prikrytý (nie úplne, inak môže skysnúť) v chlade odležať do druhého dňa. Podávajte tradične s pečivom alebo knedľou.
Pridaj komentár