Bazalkové pesto, ktoré nestráca zelenú farbu
Zber bazalky práve začína. A teda aj sezóna pesta. Viem, že receptov na bazalkové pesto sa potuluje po svete celá horda a že niektorý z nich sa už určite ukázal aj u vás.
Neškodí však mať po ruke spoľahlivé pomery surovín a k tomu pár rád, ako to urobiť, aby pesto zostalo zelené a nezošedlo skladovaním. Prípadne, ako ho uskladniť pre zimné mesiace.
Ako na bazalkové pesto, ktoré zostane zelené
Rada prvá: akonáhle bazalku rozsekáte alebo rozotriete v mažiari, začne černieť, šednúť a strácať svoju zelenú sviežosť. Úplne nekompromisne a nenávratne.
Pekná farba vydrží pestu pár minút, takže sa s ním musíte ponáhľať na tanier. Aby zelená zostala zelená aj zajtra, pozajtra a popozajtra, pretože kto má stále ten mixérom umývať, hodí sa postarať sa o bazalkové listy a vykonať im niečo, čo ich udrží zelené aj po rozmixovaní. To kúzlo sa volá blanšírovanie, znamená to rýchle sparenie vo vriacej vode a okamžité prudké schladenie. Na tému blanšírovanie zeleniny som nedávno napísala celý podrobný návod, takže ak tápate, pozrite najprv tam.
Rada druhá: pozor na pínie. Tie čínske sú pekné potvory, často si so sebou nesú skoro až nejedlú, horkastú či kovovú pachuť. V tom horšom prípade vám táto pachuť zostane v ústach aj niekoľko nasledujúcich dní či týždňov. Radšej skloňte hlavu, otvorte peňaženku a priplaťte si pár centov za pravé stredomorské.
Rada tretia: na píniových orieškoch to aj tak všetko nestojí. Ak chcete, použite namiesto nich lúpané nesolené mandle, kešu alebo para orechy. Síce potom tomu nemôžete hovoriť pravé janovskej pesto, ale bude to aj tak dobré.
Rada štvrtá: hoci sa to nezdá, olivového oleja budete potrebovať naozaj dosť. Nebojte sa množstva, ktoré som uviedla, pri písaní som bola úplne pri zmysloch a nesplietla som si jednotky.
Rada piata: cesnak musí byť pred rozmixovaním pomerne dobre rozotrený. Keď ho vhodíte do mixéra v niekoľkých kusoch, nejakým kúzlom sa vyhne sekacím nožom a zostane takmer bez zmeny. Čím drobnejšie ho nasekáte, tým lepšie. To isté platí aj pre parmezán, nastrúhajte ho pred pridaním do pesta.
Rada šiesta: skúste aj iné bylinky. Kedykoľvek si spomeniete, môžete experimentovať s inými druhmi byliniek a inými druhmi orieškov či syrov. Za vyskúšanie rozhodne stojí pesto rukolové, petržlenové a žeruchové. Pravda, nie vždy v kombinácii s paradajkami a mozzarellou, ale ako studená omáčka je pesto vhodné na hocičo, od cestovín až po grilované mäsá.
Ingrediencie
- 50 veľkých lístkov bazalky
- 40 g píniových orieškov
- 40 g strúhaného parmezánu
- 1 strúčik cesnaku
- 100 ml panenského olivového oleja
Postup
- Priveďte do varu stredne veľký hrniec jemne osolenej vody. Nachystajte si k ruke misu so studenou vodou, do ktorej ešte prihodíte aspoň 10 kociek ľadu. Bazalkové lístky nasypte do vriacej vody, ihneď cedidlom vylovte a ponorte do ľadového kúpeľa. Týmto tepelným šokom sa síce stratí malá časť chuti, ale niečo ostane: neuveriteľne zelená, svieža farba, ktorú by ste inak po hodine od prípravy len ťažko hľadali.
- Bazalku dôkladne osušte (môžete použiť šalátovú odstredivku) a spoločne s orieškami, parmezánom a rozotretým strúčikom cesnaku rozmixujte v malom mixéri. Prilejte olej a ešte krátko vyšľahajte, aby sa prísady spojili. Pesto uzavrite do pohára a uložte do chladničky; alebo ak čelíte veľkej úrode bazalky, rozdeľte pesto do formičiek na ľad a zamrazte. Keď sa zima opýta, čo ste robili v lete, nebudete musieť dlho premýšľať.
Úvodná fotka: Freepik (Designed by Valeria_aksakova)
Pridaj komentár