Ako sa pletie vianočka (videonávod priložený)
Počas týchto dní to v kuchyniach začne voňať vianočkami. A tak mi dovoľte, aby som vám jednu naservírovala so všetkým, čo k tomu patrí: dobrý recept, dôležité rady a tiež video, ako sa vianočka pletie.
Dnešný článok som si pripravila nielen pre tých, ktorí sa cítia trochu neisto pri príprave cesta na vianočku, ktorí majú pochybnosti pri výbere surovín a ktorí potrebujú inštruktáž pri zapletaní z ôsmich pramienkov. Tým skúsenejším a zvedavejším som pridala veľa ďalších rád, takže tu máte kompletného vianočného sprievodcu.
A nakoniec som si tak trochu naložila aj sama sebe. Video ako upliesť vianočku je vôbec moje prvé zverejnené kuchárske video. Nebudem vám klamať, zapotila som sa viac, ako samotná vianočka v rúre. Bola som sama sebe režisérom, kameramanom, strihačom, hercom a zvukárom. Buďte preto, prosím, zhovievaví, veľa vecí sa musím ešte naučiť. Keď už nič iné, tak aspoň vznikol materiál, na ktorý budem v dôchodku s úsmevom a so slovami „čo som si to vtedy preboha myslela?“ spomínať.
Všetko o vianočke
Dlho som si myslela, že dokonalá vianočka stojí a padá na dokonalom recepte. Že je nesmierne dôležité, koľko do nej pridáte masla a vajíčok a ako veľmi nešetríte mandľami a hrozienkami. A že sa taký dokonalý recept dá nájsť v zošitku po niekoho babičke, len je potrebné hľadať dostatočne dlho.
Našťastie sa človek učí celý život, takže má šancu niektoré svoje stanoviská prehodnotiť.
Nakoniec som aj ja v priebehu rokov zistila, že oveľa dôležitejšie ako všetky tajné prísady je porozumenie pre suroviny a pre vznikajúce cesto.
Múka
Napríklad, že nestačí uspokojiť sa s tým, že vezmete hladkú múku a nie polohrubú. Aj hladká múka musí mať patričné vlastnosti, aby udržala rastúce kysnuté cesto. Musí obsahovať dostatočné množstvo lepku – bielkoviny, ktorá vytvára v ceste jeho štruktúru. Keď múka nemá dosť lepku, neudrží vzduchové bubliny a cesto spľaskne. A presne toto mali autorky starších kuchárskych kníh na mysli, keď v receptoch na vianočku písali: vezmi dobrú múku.
Vy po nej tentokrát tiež siahnite. Poznáte ju podľa označenia „výberová“ alebo „00“. Urobí pre vašu vianočku viac, ako jeden žĺtok naviac.
Ak si chcete svoju múku otestovať, či obsahuje dostatok lepku a hodí sa na kysnuté cestá, tak vezmite trochu múky a s vodou vypracujte cesto, ktoré bude mať podobnú tuhšiu konzistenciu, ako cesto na rezance. Premieste ho a potom dôkladne premyjte pod tečúcou studenou vodou. Postupne sa odplaví všetko okrem lepku – čím viac ho zostane, tým je múka lepšia. Keby vám neostalo vôbec nič, tak je jasné, že takáto múka nenakysne.
V dnešnej dobe sa, bohužiaľ, nedá príliš spoliehať na určitú značku múky, pretože jedna výrobná šarža môže byť vynikajúca a druhá úplne nanič, záleží na vstupnej surovine. Ak to máte blízko niekam do mlyna, kúpte si dobrú hladkú pšeničnú múku tam. Nad rozdielom oproti múke kupovanej v obchode vám zostane rozum stáť.
Droždie
Čo myslíte, mali by ste si dávať pozor pri výbere droždia? Áno, samozrejme. Existuje tradičné droždie a francúzske droždie (to má značku Fala). To francúzske je rýchle a obsahuje menej kvasiniek, takže síce rýchlo nabehne, ale potom kysnutie veľmi rýchlo spomaľuje. To sa pre kysnutie nášho bežného pečiva vôbec nehodí. My skôr potrebujeme, aby cesto stále pracovalo.
V minulosti sa droždie predávalo na váhu, dnes sú to normované kocky. Naštastie funguje konverzný pomer 1:1, takže aj v receptoch po babičke môžete dodržať uvedenú gramáž. Technológia výroby droždia sa síce zmenila, ale účinok je rovnaký.
Kvások
Pripraviť z droždia najprv kvások, alebo droždie rozdrobiť priamo do cesta? Dva dôvody hovoria jasne v prospech kvásku.
Po prvé si tým overíte, či je droždie živé a funguje. Akonáhle kvások dobre nenakysne, nemá zmysel pripravovať cesto. Ak droždie prebudíte v rámci kvásku, začne ľahšie účinkovať, keď potom kvások pridáte do cesta. Pri príprave vianočky to má veľký význam, pretože cesto je husté, maslové a droždie v ňom dostane celkom dobre zabrať.
Tuk
Čím je v ceste viac tuku, tým horšie kysne. Preto je veľmi dôležité, kedy tuk do cesta pridávate. Platí pravidlo, že najskôr pridáte do cesta všetky tekutiny a až potom rozpustený tuk. Keby ste to urobili obrátene, tuk by sa vsiakol do múky, obalil by jej čiastočky, uzatvoril ich a múka by potom nemohla dobre nabobtnať.
Vo svojej zbierke však mám jeden prastarý a báječný vianočný recept, podľa ktorého sa musí najprv zmiesiť múka s nerozpusteným maslom na jemnú drobenku, následne sa pridá kvások, mlieko a žĺtky. Aj takéto cesto vykysne, ale trvá to strašne dlho. Babičky preto nechávali cesto kysnúť aj celé dopoludnie, strčili ho do perín a bolo. Tým, že mali dobré droždie a dobrú múku, nezáležalo až tak veľmi na tom, kedy pridali tuk. Lenže dnes sa všetci ponáhľame, aj vianočku chceme mať hotovú rýchlo, a preto sú recepty s rozpusteným maslom tak rozšírené.
Korenie
V babičkiných receptoch sa dá nájsť ešte kopa ďalších inšpiratívnych vecí. Predovšetkým korenie, ktoré postupom času vymizlo. Do vianočky sa môže pridať napríklad aníz, muškátový oriešok a citrónová kôra, zazrela som aj nové korenie.
Najvzácnejšia prísada: práca
Okrem receptu a kvality surovín sa na vašej vianočke podpíše ešte manuálna práca. Cesto totiž musíte dobre vypracovať. Pokiaľ vlastníte kuchynský robot s príslušným nástavcom na miesenie cesta, kľudne nahlas zaplesajte a nechajte si v ňom cesto premiesiť dohladka, teda asi desať minút. Ak by ste totiž cesto len zmiešali, aby sa spojilo dohromady, nestačilo by sa vytvoriť dostatočné množstvo lepku, ktorý potom udrží cesto nadýchané. Jeho schopnosti rozviniete naplno až pri miesení a otĺkaní. Cieľom je cesto hebké ako detský zadoček.
Kysnutie
V jednom z predchádzajúcich článkov o tom, ako nezabiť kysnuté cesto, som písala, že droždie je živý tvor, ktorý potrebuje teplo, stravu a vzduch, aby prežil. Pokiaľ mu niečo z toho neposkytnete, kysnuté cesto sa nevydarí.
Pri vianočke by ste si mali dávať pozor ešte na jednu vec. Cesto by pri kysnutí nemalo na povrchu obschnúť. Pri prvom kysnutí v miske ho chráňte utierkami, alebo prekryte fóliou, zapletenú kysnúcu vianočku potom ihneď potrite bielkom a v priebehu kysnutia to kľudne ešte raz alebo dvakrát zopakujte.
Dobre vykysnuté cesto má dvojnásobný objem (čo sa dosť ťažko meria) a špatne reaguje na stlačenie prstom (čo je viditeľné hneď). Keď urobíte do cesta jamku a tá sa rýchle vráti späť, cesto dosť dobre nevykyslo, má totiž ešte dosť síl. Akonáhle sa začne blížiť k dokysnutiu, sily sa mu podstatne zmenšia, takže potom sa jamka len tak rýchlo nevyrovná a zostane dlho viditeľná.
Ako sa pletie vianočka
A teraz už sľúbené zapletanie. Ja robím trojposchodovú vianočku z ôsmich pramienkov, alebo vlastne z deviatich, pretože z jedného pramienka sú nakoniec dva.
Čo si neodpustím: výlet do histórie
Viete, ktorá ulica v samom centre Prahy má svoje meno spojené s vianočkami? Napoviem vám. Vianočku po staročesky volali vianočná calta, niekedy jednoducho len calta. Bolo to pletené pečivo, ktoré piekli špecializovaní majstri pekárskeho remesla – caltári. Tušíte už, že mám namierené do Celetnej? Caltári sa v nej začali usadzovať už pred viac ako šesťsto rokmi a tak niet divu, že po nich bola nazvaná celá Caletná ulica, ako to v tej dobe bolo zvykom.
Uznajte sami, že máloktoré jedlo, ktoré dnes poznáme z nášho jedálníčka, odolalo toľkým storočiam (a rovnako tak aj s ním spriaznený názov ulice). Samozrejme, vtedajšie calty nemali takú istú receptúru, ako dnešné vianočky; avšak aj recepty staré len niekoľko sto rokov sa už od tých našich dnešných dosť odlišujú. Za posledné storočie ako keby sme zabudli na korenie, nahradili drahšie suroviny tými lacnejšími a jednoduchšími a prestali sa zaoberať kvalitou ingrediencií.
Pritom snáď vo všetkých starých kuchárskych knihách začína recept na vianočku slovami: vezmi dobrú múku. Potom pokračuje cez čerstvé maslo ku smotane, citrónovej kôre, viacerému koreniu a končí mandľami a hrozienkami.
Prajem vám krásne Vianoce a vydarené vianočky. Pokiaľ budete mať cestu na pražské vianočné trhy na Staromestskom námestí, nezabudnite tam ísť štýlovo cez Celetnú ulicu.
Ingrediencie
- 30 g droždia
- 80 g kryštálového cukru
- 500 g vysoko kvalitnej hladkej alebo polohruhej múky
- štipka soli
- 1 vanilkový cukor
- polovica lyžičky citrónovej kôry
- štipka strúhaného muškátového orieška
- 200 ml vlažného mlieka
- 100 g rozpusteného a vlažného masla
- 2 vaječné žĺtky
- 50 g hrozienok
- 50 g lúpaných mandlí
- 1 bielok
- 1 polievková lyžica práškového cukru na posypanie
Postup
- V malej miske vymiešajte droždie s lyžičkou cukru na tekutú kašu. Pridajte lyžicu múky, prilejte polovicu vlažného mlieka, zakryte utierkou a nechajte desať minúť nakysnúť kvások. Mala by sa na ňom vytvoriť hustá svetlá vysoká pena. Medzitým do väčšej misky preosejte múku, pridajte cukor, vanilkový cukor, soľ, citrónovú kôru a muškátový oriešok.
- Uprostred preosiatej múky urobte jamku a kvások do nej prelejte, pridajte zbytok mlieka, žĺtky a rozpustené maslo. Vareškou začnite miešať od stredu, k tekutým prísadám postupne pridávajte okolnú múku. Keď už bude cesto pre varešku príliš tuhé, začnite ho miesiť v miske jednou rukou a snažte sa do neho zapracovať všetku zostávajúcu múku. Pokiaľ sa cesto bude príliš droliť, pomôžte si dvomi alebo tromi lyžicami mlieka naviac.
- Cesto vyklopte na dosku alebo kuchynskú linku a ešte ho desať minút mieste – spodnou časťou dlane cesto na podložke odtláčajte od seba, potom prehnite na polovicu, pootočte a to isté znovu a znovu. Pokiaľ sa cesto lepí, podsypte ho malým množstvom múky – stačí len toľko, koľko sa vám vojde medzi prsty. Nakoniec by cesto mali byť mäkké a hebké ako detská pokožka a takmer by sa nemalo lepiť na pracovnú plochu.
- Predchádzajúce dva body postupu môžete ľahko uskutočniť v kuchynskom robote s nástavcom na miesenie.
- Spracované cesto sformujte do gule a zo všetkých strán zľahka poprášte múkou. Vráťte ho do misky, prikryte utierkou a nechajte kysnúť na dostatočne teplom mieste, postačí napríklad v blízkosti teplého radiátora, používaného variča alebo len tak na kuchynskom stole. Kľudne na hodinu, až hodinu a pol, na cesto zabudnite. Akonáhle sa k nemu zase vrátite, malo by mať zhruba dvojnásobný objem. Pokiaľ do neho strčíte prstom a vytvoríte jamku, táto sa bude len veľmi pomaly a neochotne vyrovnávať.
- Veľký plech vyložte papierom na pečenie. Cesto vyklopte z misy a zľahka ho premieste tak, aby ste len vytlačili vzduch. Polovicu mandlí nasekajte na väčšie kúsky. V niekoľkých etapách do cesta zapracujte umyté a odkvapkané hrozienka a pokrájané mandle.
- Cesto rozdeľte na osem rovnakých dielov a z každého vyvaľkajte asi 30 cm dlhý valček. Štyri valčeky si odložte bokom a ďalšie štyri položte jeden vedľa druhého tak, aby smerovali od vás. Z týchto štyroch pramienkov upletiete vrkoč. Pokiaľ neviete, ako na to, začnite tým, že prekrížite dva prostredné pramienky, a to pravý cez ľavý. Potoch uchopíte dva pramienky, ktoré sú momentálne vľavo a prekrížite ten z ľavej ruky cez ten z pravej ruky. To isté urobíte aj s pravou dvojicou. Neskôr sa vrátite k dvom dočasne prostredným pramienkom a urobíte to isté, čo predtým – pravý cez ľavý. Potom prídu na rad dve krajné dvojice, vždy ľavý cez pravý. A tak stále dookola, až sa dopracujete na koniec pramienkov. Konce spolu stisnete a zahnete smerom dolu. Potom dopleťte vrkoč z druhej strany do konca, opäť stisnite a zahnite.
- Pri splietaní a zapletaní pamätajte na to, že vrkoč nemusíte uťahovať, práve naopak – úmyselne nechávajte malé medzery medzi pramienkami, aby malo cesto pri ďalšom kysnutí dosť priestoru na rozpínanie. Vrkoč položte na plech do prostriedku a hranou dlane na strane malíčku ho po celej dĺžke uprostred trochu stlačte. Vidličkou rozšľahajte bielok spolu s dvomi lyžicami vody. Štetcom alebo pierkom potrite upletený vrkoč.
- Z troch zostávajúcich pramienkov upleťte klasický trojitý vrkoč a ukončite ho tak isto, ako ten prvý, t.j. stisnutím a zahnutím. Položte ho na predchádzajúci výtvor, znovu sploštite hranou dlane a potrite bielkom. Posledný pramienok prekrojte na polovicu a obidva kúsky ešte trochu rozvaľkajte, mali by byť o niečo málo dlhšie, ako vianočka. Stočte ich dohromady, ale konce k sebe nespojujte. Spletenec položte navrch na vianočku a konce zastrčte pod vianočku, každý koniec pod jeden roh. Potrite bielkom aj záverečný vrkoč, vianočku ozdobte zostávajúcimi mandľami a nechajte hodinu, až hodinu a pol, znovu kysnúť. Pokiaľ túto fázu urýchlite, vianočka prudko dokysne v rúre a neudrží si svoj tvar. Riskovali by ste popraskanie a zosunutie horného pletenca.
- Rúru predhrejte na 180 stupňov. Akonáhle je dostatočne teplá, vložte vykysnutú vianočku. Po piatich minútach znížte teplotu na 150 stupňov a dopekajte ďalších 40 minút. Ak sa vám zdá, že vianočka príliš rýchlo hnedne, prikryte ju kúskom alobalu.
- Po vytiahnutí z rúry poprášte dokonalé dielo práškovým cukrom a upaľujte sa niekomu pochváliť.
PS. Pokiaľ ste článok dočítali až sem, nezabudnite mi tu nechať svoj milý komentár. Ako sa vám darí piecť vianočku? Máte nejaké vylepšenie? Mám to video vynechať?
PPS. Pokiaľ sa vám článok zdá užitočný alebo vás pobavil, pošlite ho ďalej. Nasledujúce tlačítka sú skrátka určené pre zdieľanie na sociálnych sieťach.
Pridaj komentár