Dva spôsoby, ako ráno pripraviť lievance aj bez predčasného vstávania
Počas celého svojho kuchárskeho života som prišla iba na dva spôsoby, ako to urobiť, aby mojich najdrahších zobudila ráno vôňa čerstvých lievancov bez toho, aby som musela vstávať o dve hodiny skôr. A je úplne jedno, či si pod tým predstavíte americké lievance s javorovým sirupom a slaninou alebo si ich budete chcieť zjesť pekne po slovenky s domácim lekvárom.
Dnešné recepty síce môžete nájsť v mojej novej knižke Raňajky u Florentýny, ale do tohto článku som si mohla dovoliť pridať o niečo viac súvislostí, pretože internetovú stránku možno celkom úspešne naťahovať.
Recept prvý: lievance bez droždia, ale zato s práškom do pečiva
Túto možnosť si zapamätajte presne pre tie prípady, keď vo večernom rozmare sľúbite na raňajky domáce lievance, pričom ráno zistíte, že nemáte silu ani na rozlepenie očí ani na nahmatanie kávovaru, nieto ešte na prípravu akýchkoľvek raňajok.
Z hroziacej straty vašej dôveryhodnosti vás vytiahne už jedine prášok do pečiva. Ako je známe, biele prášky, starostlivo vážené a odmeriavané, mávajú tak trochu rýchle a zázračné účinky, ale tiež nepríjemné následky. Pre tento prášok sa síce nemusíte vydávať v slnečných okuliaroch a so šatkou na hlave k žiadnemu pochybnému priekupníkovi, ale určitá obozretnosť je rovnako na mieste.
Prášok do pečiva vie vytvoriť v akomkoľvek ceste dostatok vzduchových bubliniek a teda ľahkosti, ale aj vniesť vytrvalú pachuť. A tak teda budete musieť skoro ráno zamaskovať hneď dve veci: kruhy pod očami a vedľajšie účinky kypriacich látok. Na to prvé použite makeup, na to druhé jogurt. Skúste si to nepopliesť, aj keď je ešte len ráno.
Okrem jogurtu samozrejme fungujú aj iné mliečne kyslé tekutiny, ako napríklad kefír alebo acidofilné mlieko. Spočítajte, koľko má podľa receptu vážiť dohromady jogurt s mliekom a túto váhu plne nahraďte kefírom a spol.
Buďte však ostražití, pokiaľ ide o teplotu jednotlivých ingrediencií. Akonáhle na prášok do pečiva pôjdete so studeným mliekom z chladničky a vytemperovanou múkou z kredenca, prášku sa to dotkne a urazí sa.
V jeho prípade to vyzerá tak, že sa cesto pri tepelnej úprave zrazí. Prestane byť nadýchané, zlepí sa a bude vyzerať nedopečené. Takže majte po ruke mikrovlnku alebo kastrólik, suroviny z chladničky najprv zmiešajte s vlažným mliekom a až potom ich spojte so surovinami zo špajze.
Recept druhý: lievance kysnuté cez noc
Každé malé dieťa samozrejme vie, že tie správne lievance sú kysnuté. Pokiaľ na nich trváte a kypriaci prášok nehodláte vziať na milosť, ešte stále to neznamená, že musíte vstávať skoro ráno, aby cesto stačilo vykysnúť. Kysnúť sa dá aj pomaly, cez noc, avšak v chlade – teda v chladničke.
Recept, ktorý prikladám nižšie, buď potrebuje kysnúť polhodiny v teple alebo celú noc v chladničke. V takom prípade nie je potrebné pridávať do cesta vlažné mlieko, ale studené z chladničky, aby kysnutie malo pomalší štart.
A ďalej, pokiaľ sa to dá, použite droždie značky Fala, ktoré je francúzske a lepšie mu vyhovuje pomalé kysnutie za studena.
Ak po hodine kysnutia budete mať cestu okolo chladničky, cesto premiešajte a vyžeňte z neho vznikajúce bubliny. Nie je to nevyhnutné, ale pomôže to.
Strach z pretečenia cesta z misy mať nemusíte, jedine že by ste mali chladničku, ktorá vo vnútri na jednom mieste hreje, než aby chladila. Ale keďže sa takéto anomálie zrejme príliš často nevyskytujú a jednu takú už mám doma, veľa šancí na podobnú výhru nemáte.
Ak chcete hádať, pri akej príležitosti som prišla na to, že malý kúsok zadnej steny chladničky hreje, nechoďte pre odpoveď ďaleko. Yes! Prvé cesto na lievance som chytala až v spodných zásuvkách na zeleninu.
Najkrajšie na obidvoch druhoch lievancov je, že nikomu nemusíte vysvetľovať, že ste vlastne vstali len desať minút pred ostatnými. Aj tak by vám to neverili. Domáce lievance? A v sedem ráno? Aký iný dôkaz lásky, starostlivosti a dokonalosti by od vás ešte počas dňa chceli? S lievančekovými zásluhami si vystačíte najmenej do popozajtra.
Recept postačí na 30-40 menších lievancov.
Ingrediencie
- 150 g bieleho jogurtu (1 kelímok)
- 350 ml mlieka
- 2 vajcia
- 1 vrchovatá lyžica masla
- 250 g hladkej múky
- 6 g prášku do pečiva (1/2 sáčku)
- pár kvapiek oleja na vyprážanie
Postup
- Do misky odvážte múku, prisypte prášok do pečiva a premiešajte metličkou. Tým sa múka zároveň nakyprí, takže ju vlastne ani nemusíte preosievať. Túto fintu si pokojne zapamätajte pre ďalšie ranné experimenty pri sporáku.
- Maslo rozpustite. V druhej miske alebo v kuchynskom plastovom šejkri zmiešajte jogurt, mlieko, vajcia a rozpustené maslo. Túto tekutú zmes nalejte k múke a metličkou (opäť) krátko premiešajte. Neriešte, že v múke ostali hrudky, všetky sa bez zvyšku na panvičke stratia. Stačí pár ťahov, len aby sa všetka múka namočila, a ďalej starostlivé rozmiešanie neriešte. Šetrite sily. Nenaháňajte sa za dokonalosťou. Na počudovanie, to cestu len prospeje.
- Rozohrejte veľkú, ideálne nepriľnavú panvicu. Akonáhle je horúca, potrite ju trochou oleja. Malou naberačkou preneste na ňu trochu cesta a vypuklou stranou tej istej naberačky tento fľak rozotrite na veľkosť zhruba 6-7 cm. Tak pokračujte, až zaplníte celú panvicu malými lievančekmi. Teraz môžete pozorovať, ako sa cesto trochu nafukuje a vznikajú v ňom bublinky, ktoré následne na povrchu praskajú. Akonáhle uvidíte tyhle minikrátery, je čas na podobranie a otočenie lievančekov a bleskové dopečenie aj na druhej strane. Až zozlatnú na otočenej strane, vyberte ich von.
- Pokračujte, až kým nespotrebujete všetko cesto a úplne sa nezobudíte. Podávajte s výberom džemov a zaváranín z vašej chladničky.
Recept postačí na 16 väčších lievancov.
Ingrediencie
- 200 g hrubej múky
- 100 g hladkej múky
- 500 ml mlieka
- 10 g droždia (1/4 kocky)
- 1 lyžica cukru krupica
- štipka soli
- 1 vajce
- 1 lyžica masla
- kôra nastrúhaná z 1/2 citróna
- na špičku noža (pretože tak sa o štipke korenia písalo skôr a toto je starý recept) mletého muškátového kvetu
- 1-2 lyžice masla na smaženie
- Lekvár, strúhaný tvaroh a kyslá smotana na podávanie
Postup
- Do väčšej misy preosejte obe múky. Droždie v menšej miske rozotrite s cukrom na kašu. Hoci sa to zdá nemožné, minútu alebo dve do nich štuchajte vidličkou a výsledkom vám skutočne bude riedka kaša. Pridajte k nej lyžicu z odmeraného množstva múky, premiešajte a zalejte 100 ml vlažného mlieka (aj pokiaľ chcete, aby cesto kyslo cez noc v chladničke, ide len o prípravu kvásku). Nechajte 5-10 minút vybehnúť na spenený kvások. Ak sa po uvedenej dobe v miske neobjaví žiadna aktivita, kvások vylejte a začnite znovu s novým droždím. Toto už vám z chladničky odišlo do večných lovísk.
- K múkam prilejte zvyšok mlieka s rozšľahaným vajíčkom. Ak nechávate cesto kysnúť cez noc, mlieko by nemalo byť vlažné, a naopak - pre rýchle kysnutie pri izbovej teplote by malo byť asi také teplé ako ľudské telo, ale nie viac. Ďalej pridajte do cesta rozpustené maslo, soľ, muškátový oriešok, citrónovú kôru a kvások. Metličkou postupne od stredu premiešajte na riedke, hladké cesto. Nechajte zakryté kysnúť - buď cez noc v chladničke pri 4 stupňoch, alebo na linke pri izbovej teplote niekde medzi pol hodinou až hodinou, kým nezdvojnásobí svoj objem.
- Nakysnuté cesto znova premiešajte metličkou - síce spľasne, ale nad tým sa nepozastavujte. Ak je cesto studené z chladničky, doprajte mu 5-10 minút na spamätanie.
- Rozohrejte nepriľnavú panvicu alebo lievanečník, a to na stredne silnom až silnejším plameni. Lievance sa musia piecť pomerne sprudka, ale nesmiete ich pritom spáliť skôr, ako sa stihnú dopiecť vnútri. Vhoďte do panvice alebo do lievanečníku trochu masla, nechajte speniť a zalejte cestom. Malo by ho byť na výšku okolo necelého jedného centimetra; vo väčšej panvici sa samo roztečie na optimálnu hrúbku. Smažte, až sa najprv začnú na povrchu tvoriť bublinky, tie potom popraskajú a horná strana sa zatiahne a uschne. To je ten správny okamih pre otočenie, lievance podoberte, obráťte ich na druhú stranu a dosmažte dozlatista aj tam. Jeden lievanec potrebuje okolo 3-4 minút, kým sa pôsobením tepla dostane do cieľovej podoby.
- Hotové lievance udržujte v teple pred dosahom ostatných, potom podávajte ideálne s lekvárom, strúhaným tvarohom a kyslou smotanou. Ak máte radi sladké, ešte ich posypte cukrom.
Moje kuchárska výzva: Keď budete o varení len čítať a nezačnete hneď v kuchyni niečo skúšať, v princípe vám to nebude veľmi na úžitok. Uvarte jedlo podľa dnešného článku a príďte sa pochváliť s fotkou svojho výtvoru na facebookovú stránku Kuchárka pre dcéru. Vaše fotky sú vrelo očakávané.
PS. Rovnako ako inokedy, nezabudnite mi tu nechať svoj milý komentár. Tentoraz by ma zaujímalo, aké lievance uprednostňujete vy: kysnuté alebo vám stačí prášok do pečiva? Alebo ste snáď prišli ešte na iný spôsob, ako to ráno zaonačiť, aby sa na stole objavili lievance pokiaľ možno skoro bezpracne a bez čakania?
PPS. Viete o niekom, kto potrebuje recept na lievance? Klik na zdieľacie tlačidlo nižšie, nech ho dlho netrápite!
Pridaj komentár