Ako nezabiť kysnuté cesto: recept pre všetkých, ktorí si s kysnutím nerozumejú
Ukážte mi autora kuchárok, ktorý ešte nikdy nepočul povzdych: „ja kysnuté cesto proste neviem, už ma to skúšali naučiť traja ľudia, ale je to jednoducho márne!“ Nenájdete takého. Aj mne sa včera jedna ďalšia taká nešťastnica priznala. Prišiel teda čas, aby som sa vyjadrila na tému „kysnuté cesto v rukách začiatočníka“. Tak teda počúvajte.
Kysnuté cesto z pohľadu začiatočníka
Flirt s droždím sa pre vás stane oveľa pochopiteľnejším a bezpečnejším, keď si raz a navždy uvedomíte túto vec: droždie je živý tvor, ktorý v chladničke len spí. Keď ho chcete použiť, musíte sa k nemu správať ako k domácemu miláčikovi.
Dajte mu najesť, dajte mu napiť, pokúste sa ho neudusiť a v priebehu kysnutia ho udržujte v teplote, ktorá mu bude príjemná a nezabije ho.
Starostlivosť o droždie vám názorne ukážem na príklade jednoduchej, trápne ľahkej, avšak nebesky chutnej kysnutej buchty na plech, zvlnenej do rytmu rozloženého ovocia, obdarenej neodolateľnou posýpkou.
Nemusíte sa báť miesenia ani vaľkania cesta, toto kysnuté cesto je riedke, takže ho musíte len vypiplať v teple, naliať na plech a s úsmevom strčiť do rúry. Vďaka množstvu tekutiny zostane vláčne aj druhý a tretí deň – teda, ak vôbec zostane.
Okrem jednej misky na kysnutie a jednej misky na posýpku budete potrebovať už len jeden veľmi veľký plech. Vezmite ten najväčší, čo doma nájdete; rozhodne sa neuchyľujte ku kompromisom ohľadom veľkosti pekáča. To už si radšej vydeľte množstvo ingrediencií dvoma.
Ako zarobiť kysnuté cesto
Keď príde čas a budete chcieť prebudiť droždie zo spánku v zlisovanom balíčku v chladničke, buďte na neho mierni. Nechcite po ňom rýchlu akciu hneď po prebudení, ale doprajte mu čas na pretiahnutie.
Na začiatku žiadna soľ, žiadny tuk, len teplo, vlhko a trochu cukru s múkou, nič viac.
Ďalšie suroviny môžete pridať, až keď vám droždie dokáže, že sa prebralo, že trochu zosilnelo a že už dokáže urobiť hustú penu čiže kvások.
Buďte na neho jemní, ani jemu, ani ľudskému organizmu zahriatie nad 40 stupňov nepristane. Páči sa mu pri teplote medzi 25-35 stupňami, tak ako ľuďom.
Na jedenie mu rozhodne ponúknite múku, na pitie vlažnú tekutinu a občas ho zbavte škodlivých plynov, ktoré svojou činnosťou vyprodukuje, nech sa vám nezadusí. Doma si tiež vetráte, však? Kysnuté cesto musíte po prvom úplnom vykysnutí premiešať, ak je riedke, alebo obúchať o drevenú dosku, keď sa jedná o pevnejšie cesto.
Pre názorný príklad opakujte po mne. A hlavne dajte vedieť, či ste ho konečne prekabátili alebo nie.
Ingrediencie
- 500 g hladkej múky
- 500 ml mlieka
- 200 g jemného práškového cukru
- 2 vajíčka
- 30 g droždia (nevážte, odhadom odkrojte tri štvrtiny zo štyridsaťdvagramovej kocky)
- 100 g rozpusteného masla
- štipka soli
- veľký pohár zaváraného ovocia, prípadne asi 15 kúskov čerstvých sliviek alebo marhúľ
- 50 g masla
- 50 g mletých vlašských orechov (môžete nahradiť hrubou múkou)
- 50 g hrubej múky
- 50 g práškového cukru
- 1/2 lyžičky mletej škorice
Postup
- Droždie rozdrobte do malej misky, zasypte lyžicou cukru a rozmiešajte na kašu. Netvrďte, že to nejde a skúste to. Potom zasypte lyžicou múky, zalejte 100 ml vlažného (pozor, nie horúceho) mlieka, premiešajte vidličkou a nechajte chvíľu pri izbovej teplote prebúdzať. Ak bolo droždie v poriadku, počas desiatich minút vytvorí z tej trochy surovín obrovskú, hustú, napenenú čiapku. Pokiaľ nie, dajte mu šancu ešte ďalších desať minút, a keď ani to nepomôže, začnite znovu s novým droždím. Toto sa už k životu neprebudí.
- Medzitým zmiešajte vo väčšej miske preosiatu múku, cukor a štipku soli. Vo vlažnom mlieku vidličkou rozmiešajte vajíčka a rozpustené maslo. Akonáhle budete mať pripravený kvások z predchádzajúceho bodu, presťahujte ho do misky k múke. Zalejte mliečnou zmesou a metličkou všetko premiešajte, aby vzniklo tekuté cesto takmer bez hrudiek. Zakryte utierkou a postavte na teplé miesto, napríklad blízko vypnutého, ešte nedávno použitého variča. Ak nemáte v kuchyni vyložene zimu pod dvadsať stupňov, cesto vám bez problémov vykysne aj pri izbovej teplote. Trpezlivo počkajte, až zdvojnásobí svoj objem, malo by to trvať zhruba hodinu. Na tieto účely sa skvele hodia misy, ktoré svojím tvarom pripomínajú skôr valec ako guľu, pretože v nich ľahšie odhadnete, kedy cesto narástlo do dvojnásobného množstva.
- Veľký plech na pečenie vyložte papierom na pečenie. Cesto po vykysnutí dôrazne premiešajte a vyžeňte z neho vzniknuté vzduchové bubliny, potom ho nalejte na plech a nechajte ho svojmu osudu ešte polovicu doby, ktorú potrebovalo na predchádzajúce kysnutie. Ak doteraz kyslo hodinu, teraz bude potrebovať ešte pol hodiny. V tomto medzičase v ďalšej miske zmiešajte všetky suroviny na posýpku a s pomocou prstov ich premiešajte tak, aby vznikla sypká hrudkovitá zmes. Ovocie sceďte z nálevu. Pokiaľ máte čerstvé ovocie, umyte ho, rozpoľte a vykôstkujte. Rúru predhrejte na 180 stupňov.
- Na cesto vykysnuté na plechu rozložte ovocie (čerstvé príde reznou stranou hore). Zasypte ho posýpkou a plech zasuňte do vyhriatej rúry. Po desiatich minútach pečenia znížte teplotu na 160 stupňov a dopekajte ešte ďalších 30 minút. Akonáhle koláč zožltne a oddelí sa od krajov plechu, je upečený. Test dotykom vám príliš nepomôže, buchta je aj po upečení práve pre množstvo tekutín celkom pružná a mäkká. Kým trochu vychladne, spevnie, nemáte sa čoho obávať.
Pridaj komentár